Kamu İşçileri Toplu Sözleşmeden Ne Elde Etti?

Türk-İş Sendikası ile hükümet arasında uzlaşıya varılan toplu iş sözleşmesi ile işçiler sosyal ve maddi birtakım kazançlar elde ettiler.

KAMU İŞÇİSİ 15.08.2019, 21:10
Kamu İşçileri Toplu Sözleşmeden Ne Elde Etti?

Mali ve Sosyal Haklar
Kamu kurumlarında çalışan işçiler toplu sözleşme görüşmeleri neticesinde birtakım haklar elde etti. Mali haklarda yapılan iyileştirmeler kapsamında maaşı 3.500 liranın altında olan işçilere seyyanen 150 lira zam yapılması kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra 2019 yılı yüzde 8+4, 2020 yılı için ise yüzde 3+3 zam oranı verilmesi kararlaştırıldı. Eğer verilen bu zam oranları enflasyonun altında kalırsa bu durumda enflasyon farkı ödemesi de gerçekleştirilecek. Böylelikle maaşların enflasyon karşısında erimesine de müsaade edilmemiş olacak. 

Sosyal haklar kapsamında da birtakım iyileştirmeler yapıldığını gözlemlemekteyiz. Doğum, evlenme, giyim yardımı, ölü ve yol yardımları da iyileştirilen kalemler arasında yer aldı. 

Taşeronlar 2020’ye Kaldı
Kadroya geçirilen taşeron işçiler ile ilgili olarak yapılacak çalışmaların 2020 yılı itibariyle yapılması kararlaştırıldı. Bu zamana kadar taşeron işçiler hali hazırdaki prosedürlere göre çalıştırılmaya devam edecek. Henüz toplu sözleşme hakkı bulunmayan işçiler 2020 yılı itibariyle bu hakka kavuşacaklardır. Kadroya geçiş ile birlikte birtakım kayıplar yaşayan işçiler bu haklarını yeniden elde etmek için mücadele edecek. 

Hali hazırda geçici işçi olarak çalışmakta olan kişilerin ise durumları aynı şekilde devam edecek. Yani geçici işçi olarak çalışmaya devam edecekler. Geçici işçiler de kadrolarının daimi bir statüye çevrilmesini talep ediyorlardı. Zira bu şekilde herhangi bir iş güvenceleri bulunmayan işçilere geleceğe güvenle bakamıyor ve bu da ekonomiyi dahi olumsuz etkileyebilmektedir. Eğer yeteri kadar bir kamuoyu oluşturulabilirse geçici işçilerin de kadroya geçirilmeleri söz konusu olabilir. Ancak mevcut duruma bakıldığında böyle bir baskının olmadığını söylemek de yanlış olmayacaktır. 

İşçiler için toplu sözleşme görüşmeleri nihayete ererken memurlar için görüşmeler de halen daha devam ediyor. Memurlar için ne gibi kazanımların elde edileceği ise henüz bilinmiyor. Ancak hükümetin tekliflerinin sendikaların taleplerini karşılamaktan uzak olduğu görülüyor. Bu konuda nasıl bir orta yol bulunacağı ise memurlar tarafından merakla bekleniyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)