Kamu İşçileri İçin Zam Talebi Belli Oldu

Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, yaklaşan toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde kamu işçisi için zam taleplerini Çalışma Bakanı’na iletti.

KAMU İŞÇİSİ 19.06.2019, 22:40
Kamu İşçileri İçin Zam Talebi Belli Oldu

Türk-İş 300 Lira Seyyanen Zam Yapılsın 
Kamu kesimini ilgilendiren toplu sözleşme öncesinde Türk-İş Sendikası beklentilerini Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a iletti. Bu taleplerin başında kamu işçilerine brüt 300 lira seyyanen zam yapılması yer aldı. Bunun yanı sıra ilk altı aylık süre için %15 ikinci altı aylık süre için ise enflasyonun üzerine +%3 zam yapılması talebi iletildi. Bu sayede refah payının işçilere yansıtılması da mümkün olacaktır. 

Türk-İş Sendikası bu talepleriyle en düşük kamu işçisi ücretinin brüt 3.500 lira olmasını talep etmektedir. Hali hazırda bu ücretin 3.200 lira civarında olduğunu söyleyebiliriz. Hali hazırda 200 bin kamu işçisi bulunurken bu kişilerin aileleri ile birlikte sayı 1 milyonu geçmektedir. Dolayısıyla oldukça geniş bir kitleyi ilgilendiren bir durumun söz konusu olduğunu ifade etmek gerekir. 

Görüşmede dile getirilen konulardan bir diğeri de işçilerden kesilen vergiler oldu. Gelir vergisi nedeniyle işçilerin yaşadıkları kaybın 1.300 lirayı geçtiği dile getirildi. Talepleri dinleyen Bakan Selçuk ise imkanlar dahilinde bu talepleri karşılamaya çalışacaklarını aktardı. Toplu sözleşme görüşmeleri esnasında bu konular yeniden gündeme getirilecektir. Görüşmeler neticesinde çıkacak sonucu sitemizden en doğru ve en hızlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)