Kadrolu Taşeronun Ücretleri Yeniden Hesaplanarak Zamlanacak

Taşerondan kadroya geçen kamu işçilerinin ücretleri için Hizmet-İş sendikası tarafından açılan dava kazanıldı ve ücretler güncellenecek.

KAMU İŞÇİSİ 15.09.2019, 12:25
Kadrolu Taşeronun Ücretleri Yeniden Hesaplanarak Zamlanacak

Kadrolu Taşerona Müjde
Kadrolu taşeronların alacakları ücretler yapılan toplu sözleşme hükümleri ile belirlenmişti. Ancak taşerona verilen zam enflasyon oranının altında kaldığı için kamu işçileri zarardaydı. İşte bu durumu düzeltmek için Hizmet-İş sendikası tarafından dava açılmıştı. Dava sonuçlandı ve sendika kazandı. 

Hizmet-İş sendikası tarafından Sağlık Bakanlığı aleyhine Ankara 24. İdare Mahkemesinde dava açılmıştır. Görülmekte olan davanın 10 Eylül 2019 tarihli duruşmasında davanın kabulüne karar verilmiştir. Mahkeme kararı neticesinde taşerondan kadroya geçen emekçilerin ücretleri yeniden belirlenecektir. 

696 sayılı KHK ile kadrolu olan taşeron bu mahkeme kararından yararlanabilecektir. Mahkeme kararına göre mahalli idarelerin iktisadi teşebbüslerinde çalışan, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve asgari ücretlerin katlarına göre ücret alan taşeron işçiler zam alacaktır. Bu kesimdeki taşeron işçiler kadrolu olduktan sonra zamları toplu sözleşme ile belirlenmiş ve asgari ücretlerin yüzdelik katları uygulanmamaktadır. 

Tüm Taşeronu Kapsıyor
Mahkeme tarafından verilen karar sadece sendika üyesi olan kadrolu taşeron işçiler için değil, tüm taşeron işçiler için uygulanacaktır. Bu karar doğrultusunda ücretler yeniden belirlenecek. Asgari ücretin fazlasına çalışan işçiler için güncel asgari ücret rakamları uygulanacak. Hizmet alım ihaleleri ve iş sözleşmeleri de güncel asgari ücrete göre yeniden belirlenecek. Bu hesaplamalar 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, yani geriye dönük olarak yapılacaktır. Örneğin asgari ücretin yüzde 20 fazlası ile çalışan işçi için brüt asgari ücretin yüzde 20’si alınarak hesaplama yapılacaktır. 

Yapılan bu hesaplamalar sayesinde hem işçilerin ücretleri zamlanacaktır. Söz konusu karar 696 sayılı KHK ile kadrolu olan işçiler için geçerlidir. Tüm bu işçiler için uygulanacaktır. Bu sayede işçi ücretleri yeniden güncellenecek ve maaşlara zam olarak yansıyacaktır. Kadroya geçtiği için hak kaybı yaşayan işçilerin zararları bu sayede telafi edilecektir. Toplu sözleşme ile belirlenen cüzi zamlar değişecektir. Ücretler asgari ücret baz alınarak yapılan hesaplamalar sonucunda zamlı yeni maaşlar belirlenecektir. En kısa sürede mahkeme kararı uygulanarak mağduriyetler giderilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (10)
emir 2 yıl önce
kesinmi ücretlerin yeniden hesaplanmasi milleti mağdur etmeyin bu haberle olmazsa
Erkan 2 yıl önce
Taserondan geçen iscilerin yan kalem ödemeleri neden maaşlarına tam olarak yansımaz veya hic yansimaz saglik bakanligi bünyesinde çalışan işci kardeşlerimizin risk tazminatı ve yol yemek yakacak elbise yardimi heleki okul yardimi yapılması neden yapilmiyor bordrolarına yansımıyor hukümet acilen müfettiş görevlendirip denetlenmelidir!! bu kesimi bence paralari eksik yatiyor!!! Sendikalar acilen bu konulara el atin!!!
Aali 2 yıl önce
Yürürlüğe girdi mi? Niye böyle haber yapıp milletin umuduyla oynuyor sunuz? Ya Yargıtay kabul etmezse ya da hükümet yürürlüğe koymazsa? İşçinin canı burnunda zaten.
Kemal 2 yıl önce
Belediyeleri kapsıyor mu
Emrullah 2 yıl önce
Bizvsorgun bld. si olarak ayrımı muamele görüyoruz bu bizi kapsamiyornus bizim sendika başkanı öyle söylüyor
Dadas 2 yıl önce
Belediyelerin calisanlari belliki abd ye bagli kimse belediyelere bisey vermiyor Allaha sukur icralik olduk
Ugur 2 yıl önce
Hepsi hikaye bizse ac yetmiyor kardesim yetmiyor anlayin artık
Sami 2 yıl önce
Nefret edici
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın