Kadrolu Kamu İşçisinin Haftalık Çalışma Saatleri Belirlendi

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu işçilerinin haftalık mesai saatlerine yönelik yapılan tartışmalara son verildi.

Kadrolu Kamu İşçisinin Haftalık Çalışma Saatleri Belirlendi

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan çalışmalar içerisinde görevlendirilen ve taşeron işçi statüsünde kamu işçisi olarak kayıtlara geçen işçilerin, haftalık çalışmaları gereken süre üzerinden yapılan tartışmalara son verildi.

Bir süredir özellikle haftalık çalışma saatleri konusunda fazla mesaiye mecbur bırakılarak çalışmalarına devam eden işçilerin ücretlerinde yeterli miktarda ya da sıfır olarak yapılamayan artışlar göz önüne alındığında yaşanan mağduriyetlere yönelik bu surumun suç olduğu vurgusu yapıldı.

Daha önce de benzer tartışmaların gündeme geldiği konu ile ilgili olarak üniversite rektörlüğünden bir açıklayıcı bildiri yayımlandı.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yayımlanan bildiride yer alan bilgiler uyarınca; taşeron statüsünde çalışan ve 4/D Sürekli İşçi yönetmeliğine tabi olan işçiler için haftalık en fazla 45 saat çalıştırılabilir koşulunun altı çizildi.

Bu mesai süresinin üzerinde bir çalışma söz konusu olduğunda ise kamu işçilerinin maaşlarına ilave ödeme yapılması ve mesai ücreti takdim edilmesi gerektiği bilgisi işverenlere hatırlatıldı.
 

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE