Kadrolu Kamu İşçisinin Haftalık Çalışma Saatleri Belirlendi

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kamu işçilerinin haftalık mesai saatlerine yönelik yapılan tartışmalara son verildi.

KAMU İŞÇİSİ 09.05.2019, 20:35
Kadrolu Kamu İşçisinin Haftalık Çalışma Saatleri Belirlendi

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında yapılan çalışmalar içerisinde görevlendirilen ve taşeron işçi statüsünde kamu işçisi olarak kayıtlara geçen işçilerin, haftalık çalışmaları gereken süre üzerinden yapılan tartışmalara son verildi.

Bir süredir özellikle haftalık çalışma saatleri konusunda fazla mesaiye mecbur bırakılarak çalışmalarına devam eden işçilerin ücretlerinde yeterli miktarda ya da sıfır olarak yapılamayan artışlar göz önüne alındığında yaşanan mağduriyetlere yönelik bu surumun suç olduğu vurgusu yapıldı.

Daha önce de benzer tartışmaların gündeme geldiği konu ile ilgili olarak üniversite rektörlüğünden bir açıklayıcı bildiri yayımlandı.

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yayımlanan bildiride yer alan bilgiler uyarınca; taşeron statüsünde çalışan ve 4/D Sürekli İşçi yönetmeliğine tabi olan işçiler için haftalık en fazla 45 saat çalıştırılabilir koşulunun altı çizildi.

Bu mesai süresinin üzerinde bir çalışma söz konusu olduğunda ise kamu işçilerinin maaşlarına ilave ödeme yapılması ve mesai ücreti takdim edilmesi gerektiği bilgisi işverenlere hatırlatıldı.
 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (3)
Hasan 2 yıl önce
4/D kadrolu işciyim sigortam dolduğu zaman emekli olabilirmiyim
Zeynep 2 yıl önce
Kamuda sağlık bakanlığında 4d li kadrolu işçiyim,haftalik calismalarimjz 45 saati geçiyor enaz 60saati buluyor, günlük dinlenme ve yemek molası enfazla 30dk kullanabiliyorum, bordromda ise 11 saat fazla mesai gözüküyor, haklarimiz neler ve nereye sikayet edebiliriz?
Musa 2 yıl önce
İdari biriminden 15 gün izin istiyorum vermiyorlar hafta sonu sonu pazarı dahil etmeyip 12 gün izin verdiler ramazan bayramı olduğu için