İşyerinde Uyumak Haklı Fesih Nedeni değil

İşyerinde iki kez uyuduğu için sözleşmesi feshedilen işçi için Yargıtay, kıdem ve ihbar tazminatını alabilir dedi.

KAMU İŞÇİSİ 13.04.2020, 22:10
İşyerinde Uyumak Haklı Fesih Nedeni değil

Yargıtay Bozma Kararı Verdi

Bir işveren işçisinin işyerinde iki kez uyuduğunu ve araç içinde bulunan bombayı bulamadığı gerekçesi ile sözleşmesini feshetmiştir. İşçi ise yargı yoluna başvurmuştur. İşçi işyerinde iki kez uyumuştur ve iki kez uyarma cezası verilmiştir. Yargıtay bir eylem için ceza verildikten sonra tekrarlanmaması halinde sözleşme feshedilmemelidir dedi. Eğer feshedilirse bir eyleme iki ceza verilmiş olacaktır. 

İşçinin araç içinde bombayı bulamadığı iddiası ise teknik bir konudur. İşveren bu konuda işçiye teknik bir eğitim vermeden verim bekleyemez. İşçinin bomba bulamamış olması sözleşmesinin feshini gerektirmez. İşçinin maaş bordrosunda ödendiği görülen fazla mesai ile asgari geçim indirimi de hesaplanarak kıdem ve ihbar tazminatları ödenmelidir. Açıklanan bu nedenlerle Yargıtay bozma kararı vermiştir. 

İşyerinde Uyumak Tek Başına Fesih Nedeni Değildir

Söz konusu olay ve verilen karar işyerinde uyumanın fesih nedeni olup olmadığı hakkında işçilere yol göstermektedir. İşyerinde uyuyan işçiye disiplin cezası verilebilmektedir. Ancak hem ceza verip hem de işten çıkarmak işçiyi iki kez cezalandırmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle işveren işçinin iş akdine son vermeden önce disiplin cezası vermelidir. Eğer bu uyarılara rağmen davranışına devam ederse işveren iş akdini feshedebilecektir. Kıdem ve ihbar tazminatlarını da ödemelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)