İşverenin Kreş Açmaması Haklı Fesih Sebebi Kabul Edildi

Yargıtay’dan gelen örnek karar ile işveren işyerinde kreş açmazsa, işçi sözleşmesini haklı fesihle sonlandırabilecek.

KAMU İŞÇİSİ 25.06.2019, 09:35
İşverenin Kreş Açmaması Haklı Fesih Sebebi Kabul Edildi

Hangi İşveren Kreş Açmakla Yükümlü?
Yargıtay 9. Hukuk dairesi tarafından anneleri sevindirecek bir karar verildi. Özel bir bankada çalışan kadın çalışan doğum iznine ayrıldı ve izin bitişinde yeniden işine dönmek istedi. Ancak banka idaresinde kreş mevcut değildi. Anne bankaya ihtarname çekerek kreş açılmasını istedi. Ancak banka tarafından sorun çözülemeyince anne işten ayrıldı. İşten ayrılan anneye banka tazminat ödemedi. Bunun üzerine iş mahkemesinde dava açıldı. 

Davacı tarafından, davalı bankanın çalışan sayısının binden fazla olmasına rağmen kreş ya da gündüz bakımevi gibi bir seçenek sunmadığı gerekçesi ile haklı fesih olduğu iddia edildi. İşverenin işçilere kreş temin etme yükümlülüğü olduğu hatırlatıldı. İşveren gerekli ortamı sağlamazsa işçi sözleşmeyi feshedebilecektir. Davalı banka ise böyle bir yükümlülüğü olmadığını savundu.

Dosyayı inceleyen yerel mahkeme davayı reddetti. Temyize giden dosya hakkında Yargıtay 9. Hukuk dairesi bozma kararı verdi. 14 Temmuz 2004 tarihli Resmi Gazete’de Emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik yayınlanmıştır. Buna göre aynı belediye sınırları içinde bu işverene bağlı olarak 150’den fazla kadın çalışan varsa 0-6 yaş çocuklar için işyerlerine yakın kreşler kurulmalıdır. İhtar çekilmesine rağmen bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işverene karşı haklı fesihle sözleşme sonlandırılabilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)