İşçiler Yeni Vergi Dilimlerinden Memnun Değil

Ülkemizde çalışan işçilerin çok büyük bir bölümü ücretlerin yetersiz olması kadar vergi dilimlerinin düşük olması sebebiyle çok yüksek vergi ödemek zorunda olmaları oluyor.

KAMU İŞÇİSİ 30.12.2019, 17:15
İşçiler Yeni Vergi Dilimlerinden Memnun Değil

Ülkemizde hem işçi hem de memur sınıfı için yapılan düşük zamlar kadar vergi dilimlerinin enflasyon oranında güncellenmemesi oluyor. Geçen sene yüzde 15’lik vergi dilimi 18 bin TL gibi oldukça düşük bir bedel belirlenmişti. Bu anlamda işçilerin büyük bir kısmı daha yılın ilk 5 ayını doldurmadan yüzde 15’lik vergi dilimini aşıyordu. Bu sebeple çok daha fazla vergi ödemek zorunda kalıyorlardı. 2020 yılı için vergi dilimleri için bir düzenleme yapılsa da bu düzenleme ne işçi ne de memur sınıfını memnun etmekten hayli uzak kaldığı görülüyor.

Vergi Dilimlerine Yüzde 22,5 Zam Geldi

2020 vergi dilimleri yapılan düzenleme yüzde 22,5 oranında bir iyileşmeye gidildiği görülüyor. Bu anlamda 2019 yılında 18 bin TL olan yüzde 15’lik vergi dilimi 2020 yılında 22 TL’ye çekildiği görülüyor. Yapılan bu düşük ve yetersiz iyileştirme sonrasında işçiler ortalama 1 ay daha sonra yeni vergi dilimlerine girmiş olacaklar. Çalışanlar uygulanan bu kademeli vergi dilimlerinden dolayı yılsonuna doğru maaşlarında 300 TL’ye kadar bir azalma oluyor. Yapılan bu yeni iyileştirme sonrasında sadece çalışanlara bir ay vergi dilimlerine geç girme avantajı sunuyor. Adaletli bir düzenleme için yüzde 15’lik vergi diliminin 30 bin TL’ye çekilmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)