İşçiler İçin Virüsten Ötürü Nasıl Tedbir Alınabilir?

Özel sektörde çalışan işçiler için henüz korona tedbirleri yayınlanmadı. İşçiler alınması gereken önlemler neler olmalıdır?

KAMU İŞÇİSİ 16.03.2020, 22:40
İşçiler İçin Virüsten Ötürü Nasıl Tedbir Alınabilir?

İşten Çıkarmalar Yasaklanmalı

Virüsten ötürü ekonomik yavaşlama yaşanacaktır. Bu durumda işten çıkarma yapılmamalıdır. Bu durumda halk sağlığı sorunu yaşanacaktır. Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan halkın sağlığı büyük risk altında olacaktır. İşverenin haklı fesih nedeni olmadıkça işten çıkarma yapılmamalıdır. 

İşten çıkarma yerine yarı zamanlı çalışma veya ücretsiz izin gibi alternatifler değerlendirilmelidir. Ancak işçilerin ücret kaybı yaşamayacağı formüller daha ideal olacaktır. 

Kısa Çalışma Ödeneği Devreye Alınmalı

Ekonomik kriz ya da zorlayıcı sebeplerden devreye alınan kısa çalışma ödeneği şimdi de uygulanmalıdır. Bu kapsamda işyerlerinde çalışma süreleri 1/3 oranında azaltılmalı ya da işyerindeki faaliyetler 4 hafta ile durdurulmalıdır. Tüm bu süreçte işçilerin maaşları tam olarak ödenmelidir. Başka her türlü amaç için kullanılan işsizlik fonu tam olarak bu durumlar için kurulmuştur.

Karantina Süresi Hastalık Hali Sayılmalıdır

Kamu çalışanlarının karantinaya alındığı 14 günlük süre idari izin sayılmıştır ve çalışanların maaşları ödenmeye devam edecektir. Aynı uygulama özel sektörde de uygulanmalıdır. SGK ve Bakanlık karantina süresini hastalık halinden saymalıdır. İşçilerden de ücret kesintisi yapılmamalıdır. 

İşçiler Kaçınma Hakkını Kullanabilir

İşçinin işyerinde çalışmaya devam etmesi halinde virüse enfekte olma ihtimali yüksekse çalışmaktan kaçınma hakkı mevcuttur. Uygun şartlar oluştuğu takdirde bu hak kullanılmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)