İşçi Temsilcileri İşte de Ücrette de Adalet İstedi

1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle işçi sendikalarından yapılan açıklamalarda ücrette ve işte adalet vurgusu yapıldı.

KAMU İŞÇİSİ 02.05.2020, 21:55 22.06.2020, 21:51
İşçi Temsilcileri İşte de Ücrette de Adalet İstedi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Türkiye Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 1 Mayıs nedeniyle açıklamalarda bulundu. Korona virüs salgının atlatılmasından sonra her açıdan bir dönüşüm yaşanacaktır. Ancak bu süreç işçiler aleyhine çevrilmemelidir. Salgından sonra ortaya çıkacak olan ekonomideki daralma işsizliğe ya da ücrette düşüşe neden olmamalıdır. 

Salgın süreci emeğin eve emekçinin daha iyi anlaşılması gereken bir süreçtir. Bu nedenle normalleşmeden sonra işçilere hakları teslim edilmelidir. İşçilere huzurlu ve insan onuruna yakışır bir yaşam sunulmalıdır. İşçiler esnek ve güvencesiz istihdamdansa iş güvencesi ile çalışmalıdır. 

Büyümeden işçiye ve emekçiye de pay verilmelidir. Enflasyon kadar zamma mahkum edilmemelidir. Adil bir gelir dağılımı sağlanmalıdır. Asgari ücret açlık sınırının bile altından alınarak en azından yoksulluk sınırına çıkarılmalıdır. 

Kamu Çalışanlarının Hakları Arttırılmalı

Kamu çalışanları liyakate göre yükselme hakkına sahip olmalıdır. Memurlara toplu sözleşme, örgütlenme ve grev hakları verilmelidir. Kamuda şeffaf ve adil bir ortam sunulmalıdır. Böylece çalışanlara yönetime katılma hakkı verilmelidir.
Kamu çalışanları için de eşit işe eşit ücret politikası belirlenmelidir. Bunun sağlanması için de kadrolu ve sözleşmeli ayrımı kaldırılmalı, tüm memurlar kadrolu olmalıdır. Sözleşmeli personeller kadroya alınmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)