İşçi Hangi Durumlarda İhbar Tazminatı Ödemek Zorunda Kalır

İhbar tazminatı her ne kadar genel olarak işveren tarafından ödenen bir tazminat olarak bilinse de işçilerin de ödemesi gereken durumlar da söz konusudur.

KAMU İŞÇİSİ 20.11.2019, 21:52
İşçi Hangi Durumlarda İhbar Tazminatı Ödemek Zorunda Kalır

Yazılı Bildirim

İşçiler ile işveren arasında yapılan sözleşme ile bir bağ kurulmaktadır. Bu sözleşme ile işçi işverenin işini hakkıyla yerine getirmeyi kabul etmekte iken işveren de ücret ve diğer özlük haklarını vermeyi kabul etmektedir. Dolayısıyla işçi ve işverenin birbirlerine güven duyması ve işin yarıda kalmaması için kanun koyucu tarafından birtakım kurallar getirilmiştir. Bunlardan bir tanesi de ihbar tazminatıdır. Genel kabulün aksine ihbar tazminatı hem işverenin hem de işçinin vermesi gereken bir tazminattır.

İhbar tazminatı, işten çıkacak ya da çıkarılacak işçinin çalışma süresine bağlı olarak koyulan süre kadar öncesinden bildirimde bulunulmasıdır. Somut olarak örnek verecek olursak 6 aydan az çalışmış bir işçi için 2 hafta, 6 ay ile 1,5 yıl arası çalışmış bir işçi için 4 hafta, 1,5 yıl ile 3 yıl arasında çalışmış işçi için 6 hafta ve son olarak 3 yıldan fazla çalışmış bir işçi için ise 8 haftadır.

İşçi haklı bir neden olmaksızın ayrılırsa işçi, işveren işçiyi haklı neden olmaksızın çıkarırsa işveren ihbar tazminatı ödemek zorundadır. Bu konudaki detaylar İş Kanunu’nda belirtilmiştir. İşten ayrılma ya da çıkarma için belirlenen sürelerde yazılı bildirim yapılması ihbar tazminatını kaldırır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Yavuz 6 ay önce
Hocam 18 temmuzda 216 işe girdim bu ayın sonunda çıkartmaya düşünüyorlar ne tazminat alirim