Erdoğan: Kamu İşçilerinin Kıdem Tazminatı ve Ekonomi Gündemi

Cumhurbaşkanı Erdoğan korona salgını sonrasında yeniden şekillenen ekonomik düzende Türkiye’nin önünün açık olduğunu belirtti. Bu anlamda kamu işçilerinin kıdem tazminatı teminat altına alınacaktır, dedi. İşte detaylar haberimizde...

KAMU İŞÇİSİ 29.06.2020, 00:01
Erdoğan: Kamu İşçilerinin Kıdem Tazminatı ve Ekonomi Gündemi

Yatırımlar Salgına Rağmen Tamamlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tekirdağ’daki Ergene Çevre Koruma Projesi törenine katılarak bazı açıklamalarda bulundu. Bölgesel açıklamalardan sonra ulusal düzeyde açıklamaları da kamuoyu ile paylaştı. Salgın döneminde sadece sağlık değil ekonomi alanında da mücadele verildiğini söyledi. Yatırımlar salgına rağmen ara verilmeden devam etti. Sanayi tesislerinin önemli bir kısmı üretime devam etti.

2018 yılındaki ekonomik sıkıntılardan sonra yakalanılan salgın ekonomiyi yakından etkilemiştir. Ancak sağlanan devlet destekleri ile süreç pek çok ülkeden daha iyi şekilde atlatılmıştır. 

Kamu işçilerin Kıdem Tazminatı Güvence Altına Alınacak

Kamu işçilerin kazanılmış haklarının korunması için kıdem tazminatı fonu kurulacaktır. Kamu işçinin kıdem tazminatı işverenin insafına kalmadan devlet güvencesine alınacaktır. Şu anki sistemde işten haksız nedenle çıkarılan işçiye işveren tarafından kıdem tazminatı ödenmektedir. Ancak işverenler çoğu kez bu ödemeleri yapmadan iş sözleşmesine son vermektedir. Bu nedenle işçi yargı yolunu kullanmak durumunda kalıyor. İşçi mağdur olduğu gibi yargı yükü de artıyor.

Kıdem tazminatı fonunun kurulması ile kamu işçilerin kıdem tazminatları devlet tarafından kurulan fona işveren tarafından tazminat aktarılacaktır. İşçi emekli oluncaya girdiği işlerden hak ettiği tazminatlar bu şekilde birikecektir. Emekli olunduğunda ise emekli ikramiyesi gibi tek seferlik olarak ödeme yapılacaktır. Böylece kamu işçilerin kıdem tazminatları devlet güvencesine alınmıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)