Cumhurbaşkanlığından Uyarı: Taşerona Kadro İhdası Yapılsın

Kadrolu taşeronlar için Cumhurbaşkanlığı tarafından bir karar yayınlandı. Kadro ihdası yapılması ve işçilerin kendi işinde çalıştırılması istendi.

KAMU İŞÇİSİ 03.11.2019, 09:00
Cumhurbaşkanlığından Uyarı: Taşerona Kadro İhdası Yapılsın

İşçilerin Sorunu Çözülecek
Kadrolu taşeronlar yaşadıkları sorunu çeşitli kanallardan yetkililere ulaştırmak için çabalıyordu. Hem sosyal medya kanallarından hem de BİMER ve CİMER üzerinden işçiler taleplerini iletiyordu. En çok şikayet edilen konu ise işçilerin kadro ihdası yapılmaması ve işçilerin kendi işlerinden başka işlerde de çalıştırılıyor olmasıdır. İşte cumhurbaşkanlığı bu şikayetleri dikkate aldı ve bir adım attı.

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararında sürekli işçilerin KHK ile kadroya alınmadan önceki son pozisyonlarındaki görevlerinde çalışması istendi. Geçiş işlemi yapılmadan önce yapılan ihale sözleşmelerinde işçilerin iş tanımı ne ise işçiler o işi yapmalıdır. Bu tanıma uymayan diğer işlerde çalıştırılmamalıdırlar.

Sürekli işçi kadrosunda boş olan kadrolara açıktan atama yapılırken talep yazıları Cumhurbaşkanlığına gönderilmelidir. İşçi alımının gerekçesi ayrıntılı olarak açıklanmalıdır. Sürekli işçi alımı Cumhurbaşkanlığının iznine tabidir. İzin alınmadan alım süreci başlatılmamalı ve ilana çıkılmamalıdır. Engelli, eski hükümlü ve askerlik gibi sebeplerle görevine ara verenler izne tabi değildir. Dönüşte boş kadro varsa görevlerine başlayabilirler. Boş kadro yoksa kadro ihdası yapılması ile atama yapılacaktır.

Sürekli işçilerin görev alanları bellidir ve sınırlanmıştır. Bu sınıra uyularak görev verilmelidir. işçinin iş tanımı kapsamında olmayan işlerde görevlendirilmemesi gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Ferda Özkan 1 yıl önce
Ben ortaokulu mezunu oldum hizmetçi olur. İsitme Engelliyim