130 Bin Metal İşçisi Eylem Hazırlığında

​​​​​​​Türkiye’nin üretim ve ihracat anlamında en güçlü sektörlerinden olan metal sektöründeki ücret anlaşmazlığı sonrasında 130 bin işçi eylem yapacak.

KAMU İŞÇİSİ 31.12.2019, 14:52
130 Bin Metal İşçisi Eylem Hazırlığında

Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan ve toplamda 130 bin işçinin istihdam edildiği metal sektöründe zam pazarlıkları tıkanma noktasında geldi. İşçi ve işveren temsilcilerinin karşılıklı restleşmeleri sonrasında anlaşma olasılığının giderek azaldığı görülüyor. İşveren temsilcilerinin yapılan görüşmelerde ki tavır ve talepleri ise işçi cephesi tarafından büyük tepki topluyor. İşveren cephesi yapılan görüşmelerde işçi cephesinin taleplerinin istihdamı tehlikeye atacağı yönünde ki açıklamaları ve geçmiş dönemde verilen bazı hakların geriye dönük olarak hafifletilmesi talepleri büyük bir tepkiye neden oldu. Son açıklamalardan sonra ise tarafların anlaşmasının zor olduğu ve Türk Metal işçi sendikasının eylem kararı aldığı ifade ediliyor.

19 Ocakta Büyük Bursa Mitingi Düzenleniyor

Türk Metal İşçi Sendikası tarafından planlanan etkinliklere göre ilk önce 3 Ocak tarihinden itibaren yemekhane protestoları 10 Ocak tarihine kadar aralıksız devam edecek. Bu süreç devam ederken Ardından vardiya giriş çıkışlarında, 2 vardiya bir araya gelerek düzenli bir şekilde basın açıklamaları yapılacak. 6 Ocak gününden itibaren başlayarak 10 dakika süreyle başlayacak basın açıklamaları daha sonra 10, 15, 13 Ocak’ta 20 dakika olacak şekilde uzatılacak. MESS temsilcilikleri önünde basın açıklaması ve silah çelenk bırakma eylemleri yapılacak. Tüm bu uyarı eylemlerine rağmen çözüm sağlanamaması durumunda 19 Ocak’ta Bursa’da geniş katılımlı büyük bir miting düzenleneceği açıklandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@