Zamlar Elektrik Faturasına Nasıl Yansıyacak

Bir süredir gündemi oldukça meşgul eden elektrik tarifesi artık uygulanmaya başladı. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla detaylarda belli olmaya başladı.

Güncel Haber 05.01.2022, 00:03 05.01.2022, 15:12
Zamlar Elektrik Faturasına Nasıl Yansıyacak

Zamlar sonrası elektrik faturası nasıl olacak? Kademeli elektrik tarifesinden milyonlarca vatandaş etkilenecek. Dünya üzerinde artan enerji fiyatları ve yükselen döviz kur nedeniyle elektrik faturalarında da değişime gidildi.

1 Ocak’tan itibaren yeni tarifeler geçerli olacak. Tarifelerde elektrik fiyatları iş yerlerinde yüzde 127, evlerde ise yüzde 49,6 - 125 arasında zamlanarak geliyor. Evlere verilen zam oranı tüketim miktarına göre değişiyor.

 
Kademeli Elektrik Tarifesi Hakkında


Kademeli elektrik tarifesinde 150kWh tüketim sınırı bulunuyor. 150kWh harcamaya kadar düşük kademe birim fiyatı baz alınacak.

150kWh geçilmesi durumunda yüksek kademe birim fiyatı devreye girecek. Tüketiciler 150kWh’ye kadar kilovatsaat başına 1,37 TL’den faturalandırılacak. Bu sınır aşıldıktan sonra her kilovatsaat tüketim için 2,06 TL birim fiyat uygulanacak.


İsteyen Tedarikçi Değiştirebilecek


Serbest piyasanın sağlıklı çalışmaması nedeniyle artan elektrik maliyetleri vatandaşa yükleniyordu. Yeni uygulama ile evler dahil tüm abone grupları tedarikçilerini kolayca değiştirebilecek. Böylece elektrik faturalarında da düşüş bekleniyor.

Elektrik faturalarında diğer bir değişiklik ise TRT payında yaşandı. Artık elektrik faturalarında TRT payı kaldırılıyor. Uzun zamandır milyonlarca vatandaş TRT payının kaldırılmasını istiyordu.

Gelen tepkiler sonrasında da elektrik faturalarında da TRT payı tamamen kaldırıldı. Önümüzdeki süreçte elektrik faturalarının değişip değişmeyeceği şimdiden merak ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı