Türkiye genelinde marketlerde yeni dönem başlıyor!

Satın alınan kağıt, plastik ve de metal gibi ürünlerin kullanılması durumunda ambalajları için depozito sistemi Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından gündeme getirildi.

Güncel Haber 03.01.2022, 00:25 04.01.2022, 00:19
Türkiye genelinde marketlerde yeni dönem başlıyor!

Depozito sistemi içinde ürünlerin depozito ücretinin alınması ve boş olan ambalajların geri getirilmesi durumunda alınan depozite ücretleri gündemde bulunmaktadır.

Bu kapsamda 31 Aralık’ta resmî gazetede belirtildiği üzere; lastik, pil, akümülatör, madeni yağ, bitkisel yağ, ilaç, elektrikli eşyalar ve içecek ambalajları dahil olmak üzere tüm ambalajları piyasa sürenler ve ithalatçıları tarafından depozito ücretleri tahsil edilecektir.


Depozito Uygulaması Ne Zaman Uygulanacak?


2022 Ocak ayı itibarıyla uygulamaya konacak bu uygulama ile ambalajların hangileri bu sisteme dahil edilecek, bu standarda uygun olacak plan ambalajların kaydını yapılması durumları söz konusu olmaktadır.

Öncelik olarak bu çıkan uygulama kapsamına girecek olan ambalaj ürünleri belirlenecek ve ardından bu depozito uygulaması uygulanabilecektir.

Türkiye Çevre Ajansı sitesinde yayımladığı duyuru ile depozite bilgi sistemi üzerinden firma kayıtlarının bu kapsamdan başlatıldığını ilan etti. Uygulanacak olan depozito ücretleri ve hangi ürünlere depozito uygulanacağı ise ileriki süreçte belirlenecek.

2022 yılında depozito kapsamında ürünlerini piyasaya süren firmalardan ve de ithalatçılardan geri kazanım payı tutarı tahsil edilecektir. Bu sistem sanıldığı gibi bir depozito ücreti değildir.

Firmaların ürünleri kapsamında ödemeleri istenilen bir depozito ücretidir. Ürünlerin alınması ve de depozito kapsamında ambalajların geri verilecek ücret talep edilmesi uygulaması ise henüz yürürlükte değil.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı