Kripto Paralara Yaptırım Geliyor

Kripto para yasası ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kirpto para ile ilgili açıklamaları sonrasında tüm gözler yasanın içeriği hakkında araştırma yapmaya başladı.

Güncel Haber 31.12.2021, 11:54 31.12.2021, 19:54
Kripto Paralara Yaptırım Geliyor

Kripto para yasaklandı mı? Kripto para günümüzde bir çok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Yatırım ya da madencilik yaparak kripto paradan gelir elde edebiliyorsunuz. Gelir elde eden bir çok kişi bu durumu beyan etme yoluna gitmiyor.

Yeni çıkan yasayla beraber kripto para madenciliğine de gelir  beyanı geliyor. Dijital madencilikte verginin zorunlu olduğunu açıklayan uzmanlar bu konuda uyarılar yapıyor.

Evlerinde ya da iş yerlerinde bir çok kişi madencilik yapıyor. Kripto para madenciliği sonrasında elde edilen gelir herhangi bir vergiye tabi edilmiyordu. Ancak yeni kanunla beraber bu durum değişebilir.


Kaçak Para Madenciliğinin Önü Kesilecek


Kripto para madenciliğinde yasa dışı yollar üzerinden pek çok kişi gelir elde etmeye çalışıyor. Uzmanlar devletin vergi kaybının geriye dönük incelemelerde yapabileceğini aktadır. Cezalar hesaplanırken üretimin miktarı ve üretim şekli baz alınacak. Kripto para madenciliğinde devletin ciddi bir kaybı bulunuyor. Yasayla beraber beş yıl geriye dönük inceleme yapılabilecek. Kripto para dünyası böylece kontrol altına alınmış olacak.


Yasa Neler Getiriyor?


Yasayla berber lisans konusunda da değişiklikler yapılması planlanıyor.

Lisanssız şirketlerin tüm faaliyetleri durdurulacak. Bu yasaklama şirketler lisans alana kadar devam edecek.

abancı platformlarda lisans alana kadar işlem gerçekleştiremeyecek. Lisans ile beraber bilgi temini konusundaki sorunların da önüne geçilecek.

Lisansı bulunmayan siteler üzerinde para transferleri mümkün olmayacak. Sermaye Piyasası Kurulu'na yetki genişliği de verildi.

Bu yetkiyle beraber kurum hangi kripto paraların kullanacağına karar verebilecek. Kripto parayla ilgili kaldıraçlı işlem yapılmasının da yasaklanması bekleniyor.

Yasanın önümüzdeki dönemlerde aktif şekilde kullanılacağı düşünülüyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Haktan 4 hafta önce
Gene vatandaşın önünü kesmeye çalışacaklar yani az a tamah edin ki tanrınız ben olayım kafasından çıkamıyorlar o seçim günü elbet gelecek ne veriyorsun ne ortaya koyuyorsun ki fahiş ve vatandaşın geçim için mecbur kaldığı/mecbur bıraktığınız bu alana konmaya bedavadan vergi adı altında gene yapmaya çalışıyorsun ortaya bir hizmet koyamıyorsan vergi de alamazsın eski kara düzen yok artık ya gelişeceksiniz ya da yok olacaksınız biz çalışsakta hakkımızı alamıyoruz siz de artık çalışmadan alamayın bari
Kamu Personeli Alımı