En çok hangi şehirler dolar aldı?

BDDK verilerine göre Türkiye'nin pek çok ilinde dolar yatırımı gerçekleştirildi. Araştırmalara göre tasarruflarının büyük bir bölümü hala döviz mevduat hesaplarında bulunuyor.

Güncel Haber 29.12.2021, 19:30 30.12.2021, 13:05
En çok hangi şehirler dolar aldı?

En çok hangi iller döviz aldı? Dolar kurundaki yükselişin artması nedeniyle bir çok kişi yatırımını yabancı para birimine yönlendirdi. Türkiye'de vatandaşların bir yıl içerisinde yaklaşık 20 milyar dolar aldıkları görülüyor.

Bu durum Türk Lirası'na güveninde azalmasına neden oldu. Türkiye'de döviz mevduatının oranları da yükselmeye başladı. Bazı illerde ise döviz ısrarı devam ediyor.

Özellikle İç Anadolu bölgesinde yer alan illerde yoğun bir dolar alımı gerçekleştirildi.

Bu şehirlerde özellikle Avrupa'da bulunan kişilerin paraları olduğu bildirildi.

Dolar yatırımı bu kişiler yüksek bir getiri sunarken diğer yandan Türkiye ekonomisini de ciddi şekilde etkileyebiliyor.

Yakın zamanda çalışmalarına başlanan ‘Kur korumalı TL vadeli mevduat’ sistemiyle vatandaşlar yavaş yavaş bu yatırım türüne ilgi göstermeye başladı.

Haberlere göre Aksaray, toplam tasarruf mevduatı hacmiyle birinci sırada yer alıyor.

Devreye sokulan kur korumalı mevduat ürünlerinin dolarizasyonu azaltması bekleniyor.


İç Anadolu Birinci Sırada


En dövizci iller İç Anadolu Bölgesi'nde yer alıyor. BDDK verilerine göre Türkiye'nin 40 ilinde dolarizasyon oranı yüzde 50'yi geçti.

Araştırmalara göre ülkemizde bulunan vatandaşların tasarruflarının büyük bir bölümü döviz mevduat hesaplarında yer alıyor. Türkiye’de bulunan vatandaşların toplam mevduatının büyük bir kısmı döviz olarak tutuluyor.

Türkiye’de vadeli TL mevduatın payı ise daha da düştü. Döviz mevduatının toplam mevduata oranında en büyük artışı ise Hatay yaşadı. Kilis ve Bursa'daki dolar yatırımcılarının artması da dikkatleri çekti.

Dolar yatırımının en çok arttığı şehirler ise Ardahan ve Kars oldu. Kırklareli, Osmaniye ve Çanakkale ise en az dolar yatırımı yapan iller oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı