Dolar kuru hakkında flaş açıklamalar

Döviz yükselişi sonrasında bir tartışma programında sıklıkla adından söz ettiren Necmettin Batırel, dolar hakkında yeni bir tahminde bulundu.

Güncel Haber 04.01.2022, 00:02 04.01.2022, 12:28
Dolar kuru hakkında flaş açıklamalar

Necmettin Batırel dolar yorumu pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Türkiye'de kur korumalı hesapların devreye girmesi sonrasında döviz kurunda sert düşüşler yaşanmıştı.

13 TL seviyesine kadar inen dolar hakkında açıklama yapan Batırel doların yüzde 40 kadar daha değer kaydedeceğini bildirdi.
 
Sözleriyle fenomen olan ekonomist Necmettin Batırel doların düşüşü sonrasında haklılığını kanıtlamayı başardı.

Yeni yıla ilişkin de dolar tahminlerini sürdüren Batırel, yeni yazısında doların yine yüzde 40 oranında düşeceğini iddia etti.


Ocak Ayında Büyük Düşüşler Olabilir


Devletin kur korumalı sisteminin başarılı bir şekilde çalıştığını aktaran Batırel mevduatların 50 milyar TL arttığını açıkladı. Merkez Bankası rakamlarına göre yatırımcıların dolar mevduat hesapları dörtte bir oranında eridi.

Şirketler ise düşük döviz oranlarından yararlanarak 1,6 milyar dolar almış. Bu şekilde devam edilmesi durumunda Batırel ocak sonunda doların %40'lara ineceğini açıkladı.

Merkez Bankasının toplam rezervlerinin 5,9 milyar eridiğini de açıklayan Batırel sistemin çok daha önceden devreye sokulması gerektiğini aktardı.


Doların Gerçek Seviyesi Bu Değil


Dövizi sadece ithalatçıların kullanacağını iddia eden Batırel doların gerçek seviyesinin 9,65 TL olduğunu yazdı. Dolarda yaşanan bu artışın ise yıl sonu bilançoları nedeniyle ortaya çıktığını yazan Batırel gevşemenin yavaş yavaş başladığını aktardı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Atyalnan 3 hafta önce
Cidden mi ya bu adam Eyerki azıcık akliiysa 20 yıldır yatırım aracı olmuştur . Dolar 3 lira ikende 6 olmuştu gerçek değeri 2 diyenler olmuştu şimdi kalkmış abidik bugudik.. sallıyor bakalım... Keşke 1 TL olsa keşke
Kamu Personeli Alımı