2022 KYK Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

2022 KYK burs ve kredi paralarının ne zaman yatırılacağı öğrenciler tarafından merak ediliyor. Bu konuda hakkında detaylı açıklamaları sizlere aktarıyoruz.

Güncel Haber 28.12.2021, 23:00 29.12.2021, 00:02
2022 KYK Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

2022 KYK ödemeleri ne zaman yapılacak? 2021-2022 eğitim öğretim yılı için kredi başvurusu sonuçları açıklandı. Yeni yılda uygulanacak kredi miktarları da duyuruldu.

19 Aralık tarihine kredi sözleşmesi gerçekleştiren öğrenciler ödemelerini toplu şekilde alabilecek. Krediler Ziraat Genç Bank Kart aracılığıyla ATM'lerden çekilebilecek.

KYK burs parası ne zaman ödenecek? Sorusunu bir çok öğrenci merak ediyor. Ziraat Bankası tarafından öğrencilerin adreslerine banka kartları gönderilmeye başlandı.

Burs/kredi hakkı kazanan öğrenciler, ödemelerini Ocak ayında alabilecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan KYK burs ücreti de 650 TL’ye yükseldi.


2022 Ödemeler Ne Zaman Başlıyor?


KYK her yıl binlerce öğrenciye kredi ve burs desteği veriyor. KYK tarafından yükseköğrenim gören öğrencilere kredi ödemesi gerçekleştiriliyor.

Bakanlığın resmi adresinde yer alan bilgilere göre burs-kredi başvurusu olumlu sonuçlanan öğrenciler ay sonuna kadar bu miktarları alabilecek. Kredi toplu ödemeleri ise Ocak ayının ilk haftasında yapılacak.

 
2022 Kredi Miktarı Ne Kadar Oldu?


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılında burs ve kredi miktarlarını açıkladı. 2023 yılında lisans öğrencilerine 850 TL, yüksek lisans öğrencilerine 2.550 TL kredi verilecek.


Kredi Bursa Dönüşür Mü?


KYK kredi ve burs başvurusunda kredi alan öğrencilerin burs alma imkanı da bulunuyor. KYK tarafından belirlenen ‘öncelikli burs verilecek öğrenciler’ kapsamına girildiği zaman burs desteğinden yararlanabilirsiniz.


Aldığım Burs Kesilir Mi?


Burslarınızı daimi olarak almanız için eğitim hayatınız boyunca başarılı olmanız gerekir. Burs alan öğrencilerin genel not ortalaması 2.00'nin altına düşerse burs kesilmektedir.

Bursları kesilen öğrenciler kredi almaya devam eder. Tekrar başarılı olmanız durumunda ise kredileriniz burs olarak geri dönüştürülemez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı