2022 Emeklilere Ne Kadar Zam Geldi?

Asgari ücrete gelen zamdan sonra emekli maaşının son durumu da merak ediliyor. Emekliler asgari ücrete gelen yüksek zam sonrasında beklentilerini arttırdı. Enflasyon rakamlarına göre belirlenen emekli aylıklarında da son rakamlar belli oldu.

Güncel Haber 27.12.2021, 22:35
2022 Emeklilere Ne Kadar Zam Geldi?

2022 Emeklilere ne zaman zam geldi? Asgari ücrete gelen zam sonrasında emekli aylıklarının da netleşmesi bekleniyor.

Kulislerde ise en az yüzde 40'lık zam oranları konuşuluyor.  

Bu zam oranı yapılması durumunda en düşük emekli aylığının 3.500 TL’ ye çıkabileceği düşünülüyor. Bu artışın emekliler arasında eşit şekilde paylaştırılması düşünülüyor.

Diğer emekli aylıklarının da aynı şekilde yükseltilmesi bekleniyor.

Emekli maaşı 2022 yılı itibariyle zamlı haliyle gelecek. Yıl içerisinde iki kere zam alan emekliler Ocak ayı zamlarını hesaplamaya çalışıyor.


Zamda Aralık Ayı Baz Alınacak


2022 yılının Ocak ayında verilecek zamda Haziran - Aralık ayı enflasyon oranı baz alınacak. Aralık enflasyonu açıklandığı zaman zamlarda kesinleşecek.

Hazine ve Maliye Bakanı yakın zamanda emeklilik zamlarıyla ilgili çalışmalarına devam ettiklerini bildirdi.

Ciddi bir iyileştirme yapılacağını açıklayan bakan herkesi memnun etmek istediklerini aktardı.


Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak?


Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon verileri baz alındığı zaman toplu sözleşme dışında bırakılan işçi, esnaf ve çiftçi emeklilerine ise 13.8 civarında zam alınacağı düşünülüyor.

TÜİK, Temmuz - Kasım ayında TÜFE artışının yüzde 10.48 olduğunu bildirdi. Emekli maaş zamlarının 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanması planlanıyor. Milyonlarca emekli TÜİK’in enflasyon oranlarını merak ediyor.

 Asgari ücrete verilen yüzde 50'lik zam sonrasında emekli ve memurlar yeni maaşlarını merak etmeye başladı. Memurlara ek zam verilmesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Memur-Sen ve Kamu-Sen başkanlarıyla görüşmeler gerçekleştirdi.

Milyonlarca emeklide bu görüşmeden sonra beklentilerini arttırdı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı