2022 Asgari Geçim İndirimi Kalktı Mı?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren bir karar alındı. Çalışanların maaşlarının asgari ücrete kadar olan kısmı vergi dışı olacak. 2022 Asgari Geçim İndirimi Kalktı Mı?

Güncel Haber 28.12.2021, 19:21 29.12.2021, 13:36
2022 Asgari Geçim İndirimi Kalktı Mı?

AGİ kalktı mı? Herkes AGİ indiriminin son durumunu merak ediyor Peki, AGİ'nin kalkması ücretleri düşürür mü? Milyonlarca kişinin maaşında değişikliğe gidildi.

Artık maaşların asgari ücrete kadar olan kısmı vergi dışı bırakıldı. Yeni sistemle beraber evli ve bekar arasında vergilendirme farklı olmayacak.

AGİ'nin kalkması nedeniyle çalışanların eline geçen net ücret daha da yükselecek. Gelir vergisi ve damga vergisi alınmayacak. Bu vergiler dahil edilmeyerek işçiye ödenen net ücretin brüt tutarı bulunacak.

Bu uygulama sayesinde net ücret ile çalışanlarla brüt ücretle çalışanlar aynı avantajdan faydalanacak.


2022 AGİ Herkes İçin Kalktı Mı?


Ücret gelirlerinin yeniden vergilendirilmesi nedeniyle AGİ düzenlemesi yürürlükten kalkıyor. AGİ, evli kişiler için aile sayısı kadar indirim esasına dayanıyordu. AGİ kalktığı zaman bu ayrıcalıkta tamamen ortadan kaldırılıyor.


Asgari Ücretliler Vergi Dilimine Giriyor Mu?


İşçi ve memur ayrımı tamamen kalktı. Brüt 5004 liraya kadar olan maaşlarda gelir vergisi alınmıyor. Yeni gelen sistem sayesinde artık asgari ücretli çalışanlar vergi diliminden çıkarılacak.

Şu an kullanılan sistemde asgari ücrete kadar olan bölümde gelirde vergi istisnası yapılıyordu. Bu uygulama evli ve eşi çalışmayanlar için kullanılıyordu. Bu sistemde vergi istisnası gelir vergisiyle sınırlı haldeydi. Yeni uygulama ile beraber asgari ücretlinin eline daha fazla para geçecek. Net ve brüt ücretle çalışanlar bu avantajdan yararlanabilecek. Ocak ayından sonra kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacak. İşten ayrılanlar için hesaplanacak asgari ücretin brüt rakamı olan 5.004 TL sayılacak. Ocak ayı maaşları ise yeni asgari ücret üzerinden yatırılacak.

Yeni AGİ düzenlemesi sonrasında vatandaşlar bu durumdan oldukça memnun olduğunu bildirdi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)
Kamu Personeli Alımı