Yurt Genelinde Dünya Kadınlar Günü Kutlamaları

8 Mart dünya kadınlar günü olması hasebiyle birçok farklı noktada kutlamalar yapıldı ve tebrik mesajları iletildi. Aile Bakanı’ndan Açıklamalar...

GENEL 08.03.2018, 16:06
Yurt Genelinde Dünya Kadınlar Günü Kutlamaları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptığı açıklamalar ile bugünün önemine değindi. Kaya bugün kadının güçlenmesi strateji belgesini hayata geçireceklerini ifade etti. bugüne kadar hazırlanmış olan en kapsamlı çalışma olduğunu ifade eden Kaya bu sayede kadının toplumsal hayatta ve iş hayatında daha aktif bir rol alacağını ifade etti.

Kaya ayrıca istismar vakalarına da değinerek bu olayların üstünün kapatılmasına müsaade edilmeyeceğini ifade etti. Bu sayede toplumun bilinçleneceğini ve istismar vakalarının daha da çok azalacağını dile getirdi. 

Sadece bakan düzeyinde değil daha birçok yerde kadınlar günü ile ilgili açıklamalarda bulunuldu. Bu kapsamda Şanlıurfalı kadınlar Mehmetçiğe destek için sınıra gittiler. Bursa, Balıkesir ve daha birçok yerde farklı etkinlikler yapılarak bugünün ve kadınların önemine dikkat çekildi. 

Konu ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ve diğer bazı kurumlardan da açıklamalar geldi. Böylelikle kadınların önemine dikkat çekilirken kadına şiddet ve istismar vakaları da şiddetle kınandı. Kültürümüzde ve tarihimizde kadına yönelik olarak büyük bir saygının olduğu da ifade edildi. Ayrıca vatan savunmasında hayatını kaybederek şehit olan kadınlarımız da unutulmayarak hayırla yâd edildi. Böylelikle kadının değeri de bir kez daha tek sesle dile getirildi.

Yorumlar (0)