Yüksek Ek Göstergeden Emekli Olmak İçin 6 Ay Kesintisiz Çalışılmalı

Daha yüksek ek göstergeye sahip bir kadroya geçen memurlar bu ek gösterge ile emekli olmak için 6 ay kesintisiz olarak çalışmalıdır.

GENEL 14.03.2019, 20:00
Yüksek Ek Göstergeden Emekli Olmak İçin 6 Ay Kesintisiz Çalışılmalı

Kesintili Çalışmalar Dikkate Alınmıyor
Daha önceden ek göstergesi olmayan bir kadroda çalışırken ek göstergesi olan bir kadroya geçenler ya da daha az ek göstergeye sahip bir kadrodan daha yüksek göstergeye sahip kadroya geçenler en az 6 ay çalışmaları durumunda emekliliklerini yeni kadroları üzerinden hak edeceklerdir. 

6 aylık çalışma süresinin kesintisiz olması gerekmektedir. Eğer kesintili bir şekilde çalışma mevcutsa bir önceki 6 ay süreyle çalışılan kadroya ait ek gösterge ile emekli olunması söz konusu olacaktır. Dolayısıyla emekli olmayı düşünenlerin bu konuyu göz önünde bulundurmaları gereklidir. Aksi takdirde hem emekli ikramiyesinde hem de emekli maaşında ciddi oranda hak kaybı yaşanması söz konusu olacaktır.

Uygulamaya esas teşkil eden hüküm 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu içerisinde yer alan ek 73. Maddedir. Bu maddeye dayanarak emeklilik işlemleri gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla emekli olmayı düşünenler bu mevzuat hükümlerini iyi bir şekilde irdelemeli ve kararını buna göre vermelidir. Emeklilik dilekçesi verilirken uzman hukukçulardan destek alınmalı ve hatta SGK’dan da bilgi edinilmelidir. Yazılı bir dilekçe yazılarak emekliliğin ne zaman hak edileceği ve hangi gösterge üzerinden hakların verileceği konuları teker teker netleştirilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)