Yönetici Olan Öğretmen Nöbet Ücreti Alabilir mi

Öğretmenin geçici görevlendirme ile müdür yardımcılığı yapması halinde nöbet ücretleri için MEB görüş yazısı yayımladı.

GENEL 23.02.2019, 00:00
Yönetici Olan Öğretmen Nöbet Ücreti Alabilir mi

Geçici Görevlendirme Halinde Ek Ders Ücreti
İlgili makam onayı ile geçici olarak yönetici görevlendirilmesi yapılan öğretmen, fiilen çalışması şartıyla haftalık 18 saat ek ders ücreti alabilecektir. Ödemeler kişinin kadrosu bulunan kurum tarafından yapılır.

Personel ek ders ücreti aldığı için asli görevi için öngörülen ek ders ücretleri ödenmeyecektir. Ancak öğretmenler bu pozisyonda müfredata göre ders veriyorsa ek ders ücretine hak kazanabilir. Yani öğretmenler geçici görevlendirme ile yöneticilik yaptığı zaman ek ders ücretine hak kazanıyor. Peki, nöbet ücreti alınabilir mi?

Yöneticinin Nöbet Görevi
Bir öğretmen yöneticilik görevi için geçici görevlendirilen öğretmen asil olanın tüm görev, yetki ve sorumluluklarına sahiptir. Yani bu kişiler haftada 6 saat aylık karşılığı derse girecektir. Bu süreyi dolduranlara haftada 6 saate kadar ek ders görevi verilebilir. Mevzuatta öngörülmüşse nöbet ücreti de alınabilecektir. Fiilen yerine getirilen bu nöbet görevi için ücret almaya hak kazanırlar. 

Sonuç itibariyle geçici görevlendirme ile yöneticilik pozisyonunda görev yapan öğretmen ek ders ve nöbet ücreti almaya hak kazanır. Ancak bu hususların yönetmelikte öngörülmüş olması ve görevlerin fiilen yerine getirilmiş olması gerekir. Bu hususlara ilişkin ücretler kişinin kadrosunun olduğu kurum tarafından ödenir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@