YÖK’ten Üniversitelere İkinci Kez Yazı Gönderildi

Yükseköğretim kurumlarına atama usulünü belirleyen norm kadro yönetmeliği çıkana kadarki süreç için YÖK, üniversitelere bilgi vermeye devam ediyor.

GENEL 19.09.2018, 18:26
YÖK’ten Üniversitelere İkinci Kez Yazı Gönderildi

Norm Kadro Yönetmeliği Çıkana Kadar Ne Olacak?

13 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile üniversitelere yapılacak olan atamalar için norm kadro yönetmeliği çıkarılacağı duyurulmuştu. Öğretim elemanı kadroları, devlet yükseköğretim kurumları bünyesindeki birimlere yapılacak olan atamalarda önlisans, lisans ve lisansüstü programlar dikkat alınarak YÖK’ün çıkardığı norm kadro yönetmeliğine uygun olarak yükseköğretim kurumunca atama yapılacağı belirlenmişti.

Ancak yönetmelik bu tarihten itibaren 60 gün içinde çıkarılacağından o zamana kadar yükseköğretim kurumunun atama yetkisi olduğu belirtilmişti. İki gün sonra gönderilen 15 Eylül tarihli yazı ile YÖK, üniversitelerden belirli istisnalar hariç olmak üzere atama yapmamasını istemişti. Şimdi gönderilen yazı ile bu istisnalar revize edildi.

Neler Değişti?

Üniversiteler mevcut serbest öğretim üyesi kadroları için atama yapabilirler. Anabilim dallarında boş olan kadrolar için ilana çıkılabilir. Ancak kadro aktarma işlemleri yine yÖK tarafından yapılır. Öğretim elemanı kadrolarına atama işlemleri Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde belirlenen hükümlere göre yapılır.

Mevcut durumda akademik kadroya başvuru yaparak kazanmış olanları etkileyen bir durum söz konusu değildir. Bu kişiler için güvenlik soruşturması, nakil geçiş süreci vb. süreçler devam ederek atama süreci mevcut işleyişe göre tamamlanır. Norm kadro yönetmeliği çıkana kadar atamalar bu usulle yapılır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)