Yoksulluk Sınırı 3.113 Lira Olarak Açıklandı

Türkiye Kamu-Sen tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre tek kişinin yoksulluk sınırı 3 bin 113 lira olarak tespit edildi.

GENEL 10.03.2019, 22:40
Yoksulluk Sınırı 3.113 Lira Olarak Açıklandı

Ücretli Çalışanların Çoğunluğu Sınırın Altında 
Gerek kamu gerekse de özel sektörde ücretli olarak çalışanların büyük bir kısmı yoksulluk sınırının altında bir hayat sürüyor. Öyle ki Merkez Bankası tarafından yapılan son araştırmaya göre çalışanlar sefalet sınırının dahi altında çalışmaktadır. Ülkemizde asgari ücret 2.020 lira olarak belirlenmişken yoksulluk sınırı 3 bin 113 lira olarak kayıtlara geçti. 

Sağlıklı bir şekilde yaşamın sürdürülmesi için günlük 51 lira para harcanması gerekirken çoğu kimse bu kadar parayı bile kazanamamaktadır. 4 kişilik bir ailenin asgari geçim sınırı ise 6 bin 379 lira olarak tespit edildi. Çalışanların en çok harcama yaptığı kalemler arasında gıda ile barınma masrafları yer alıyor. Buna göre gıda harcamaları %40 oranında kalırken barınma masrafları %24 olarak gerçekleşti. Ulaşım, eğlence, kültür, eğitim gibi ihtiyaçlar da geriye kalan %35’lik kısımda yer aldı. 

Bu şartlar altında memurların ve diğer çalışanların iyi bir düzeyde yaşamlarını sürmeleri oldukça zor görünüyor. Ayrıca her geçen ay enflasyon oranları daha da çok artarken yapılan zamlar da erimektedir. Durum böyle olunca iyi şartlar altında geçinmek daha da zorlaşmaktadır. Tüm bunların düzelmesi için üretimin artırılması ve milli gelirin adil bir şekilde dağıtılması da gerekmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)