YLSY İçin Sözlü Sınava Gireceklerin Listesi Belli Oldu

MEB tarafından verilen YLSY bursu ile yurtdışında eğitim alacak adaylardan sözlü sınava girecekler belli oldu.

GENEL 30.08.2019, 22:00 31.08.2019, 13:00
YLSY İçin Sözlü Sınava Gireceklerin Listesi Belli Oldu

Sonuçlar Açıklandı
MEB tarafından yurtdışında lisansüstü öğrenim görmek için gönderilecek adayların başvuruları alınmıştı. Başvuruların değerlendirilmesi üzerine sözlü sınava girecek adaylar belli oldu. 

YLSY burs programı 2 aşamada gerçekleştirilir. İlk aşamada başvuruların kabul edilmesi ile ilk değerlendirme yapılır. ALES puanı ve mezuniyet not ortalaması en yüksek olan adaylardan başlayarak sıralama yapılır. İşte bu sıralamanın yapılması ile kontenjanın 3 katı kadar aday sözlü sınava alınacaktır. Yapılan sıralama sonucunda sözlü sınava girecek olan adaylar belli olmuştur. 

MEB web sitesi üzerinden sözlü sınava girecek adaylar için sonuçlar yayınlandı. REBUS üzerinden adaylar sonucu görebilecektir. Sözlü sınavın yapılması ile burs kazanan öğrenciler belli olacaktır. Bu burs ile yurtdışında yüksek lisans eğitimi alınacaktır. 

Nihai Liste Nasıl Belirlenir?
YLSY’nin ikinci aşamasında ise nihai liste hazırlanmaktadır. Böylece kazanan adaylar belli olur. Sözlü sınavların tamamlanması ile ortalama puan hesaplanacaktır. ALES puanının yüzde 40’ı, sözlü sınavın yüzde 40’ı ve mezuniyet notunun yüzde 20’si alınarak nihai puan belirlenir. Böylece yurtdışında eğitim görecek olan kişiler seçilecektir. 

Görüldüğü üzere YLSY’nin hiçbir aşamasında yabancı dil şartı aranmaz. Kazanan adayların belli olması ile yurtiçinde 12 haftalık bir dil eğitimi şansı verilir. Bu eğitim sonunda IELTS’den 5,5’etekabül eden bir puan almak gerekir.

Bu şekilde yurtdışında eğitim alan adayların yurtdışında çıkışındaki tüm giderleri MEB tarafından karşılanır. Orada kaldıkları süre içinde de aylık olarak burs verilir. Yurtdışında eğitime devam edildiği sürece burs devam edecektir. 

YLSY bursu almak için yüksek öğrenim not ortalaması 2,50 üzeri olan adaylar başvuru yapabilecektir. Lisans mezunu olmak gerekir. 30 yaşını doldurmayan adaylar başvuru yapmalıdır. ALES puanı en az 70 ve üzeri olmalıdır. 

Nitelikli insan gücünü sağlamak için uygulanan bir programdır. Bu burs ile yurtdışında eğitim gören öğrenciler, döndükleri zaman bu alanda çalışmak zorundadır. Yurtdışında kaldıkları sürenin 2 katı kadar hizmet vermeleri gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)