Yerli PISA Raporu Olan 'ABİDE' Sonuçları Açıklandı

MEB tarafından 4 ve 8. Sınıf öğrencilerine yönelik olarak yapılan ABİDE eğitim araştırmasının sonuçları açıklandı.

GENEL 04.07.2019, 08:51
Yerli PISA Raporu Olan 'ABİDE' Sonuçları Açıklandı

100 öğrenciden 16’sı dört işlem yapamıyor
MEB tarafından yapılan araştırmaya 81 ilde 1.230 oku ve 75 bin sekizinci sınıf öğrencisi ve 1.062 okuldan da 41.054 dördüncü sınıf öğrencisi katıldı. Öğrencilerin akademik başarısını ölçmek için 27 soru soruldu. Öğrencilerin başarısı 5 seviyeye ayrıldı. 2016 yılında yapılan araştırmaya göre öğrencilerin başarısının arttığı tespit edildi. Üste yeterlilik seviyesinde bulunan öğrenci sayısı da artış gösterdi. Ancak halen 100 adet sekizinci sınıf öğrencisinden 16’sı dört işlem yapma yetisine sahip değil. Özel okullar akademik başarıda diğer okulları çok geride bırakmıştır. 

Sosyoekonomik seviyenin ve aile ilgisinin başarıya olan etkisi de ölçüldü. Kütüphanesi olan okullarda akademik başarı daha yüksek ölçüldü. Kız öğrencilerin okula ilgisinin daha yüksek olduğu ölçüldü. Kadın öğretmenlerin de erkek öğretmenlere nazaran daha fazla doyum sağladığı görüldü. 

Annelerin eğitim düzeyinin başarıya olan etkisinin önemli olduğu görüldü. Annenin eğitim düzeyi ve başarısı arttıkça öğrencilerin başarısı da artmaktadır. Kendisine ait odası ve masası olan öğrenciler de diğerlerinden daha başarılıdır. Evinde çok sayıda kitap olan ya da kitap okumaya daha fazla zaman ayıran öğrencilerin daha başarılı olduğu tespit edildi. Okul öncesi eğitim süresi arttıkça öğrencinin başarısının arttığı da fark edildi.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)