Yerli Cihazla Ameliyatsız Kanser Tedavisi Yapılabiliyor

Türk doktorlar tarafından geliştirilen ve Thermospine adı verilen cihaz ile kanser hastalıkları artık cerrahi operasyon olmadan iyileştirilebiliyor. Yurtdışına İhraç Ediliyor...

GENEL 17.02.2019, 21:43
Yerli Cihazla Ameliyatsız Kanser Tedavisi Yapılabiliyor

Uluslar arası Kanser Araştırmaları Ajansı tarafından yapılan araştırmalara göre dünyada 2018 yılında kanser hastalığına yakalananların sayısı 18 milyonu geçti. Bunlardan 9 milyonu hayatını kaybetti. %50’yi geçen bir seviyede ölüm oranı olması kanser hastalıklarının da ciddiyetini bir kez daha gözler önüne seriyor. Yine aynı ajans tarafından yapılan araştırmada kansere yakalananların çoğunluğunun erkek olduğu da belirlendi. 

Ülkemizde ise kalp hastalıklarının ardından en çok ölüme neden olan hastalıkların başında kanser geliyor. Durumun önemine binaen yapılan araştırmalar neticesinde Thermospine adı verilen bir cihaz geliştirildi. Özellikle omurga tümörlerinde ve diğer kanser türlerinde etkin bir şekilde kullanılan bu cihaz sayesinde ameliyat yapılmadan kanserli hücreler tedavi edilebiliyor. 

Bu cihazın kullandığı mikroablasyon yöntemi karaciğer, böbrek ve omurgsa tümörlerinde de kullanılabiliyor. Açık ameliyat yapılmadan kanserli hücrelerin küçültülmesi mümkün olabilecek. Hastalar da açık ameliyat gereksinimi hissetmeyecek. Açık ameliyat yapılmadığı için hastaların toparlanma süresi de daha çabuk olacaktır. Geliştirilen bu yerli cihaz geçtiğimiz sene yurtdışına ihraç edilmeye başladı. Böylelikle ülke ekonomisine döviz girdisi sağlanması da mümkün oluyor. İlerleyen zaman içerisinde makinenin kapsamının genişletilmesi de mümkün olacaktır. Böylelikle kanser hastalıklarının tamamen tarihe karışması da mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@