Yeni Yargı Reformu İle Pasaport Almak İsteyenler

Resmi Gazetede bugün yayınlanan ve uzun bir süreden beri beklenen yeni yargı reform paketinin ilk kısmı açıklandı. Pasaport alma konusunda yaşanan mağduriyetler sonrası yeni düzenleme yapıldı.

GENEL 24.10.2019, 11:46 24.10.2019, 11:47
Yeni Yargı Reformu İle Pasaport Almak İsteyenler

7188 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve azı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair Kanun 17 Ekim 2019 tarihinde kabul edilerek 24 Ekim 2019 tarihinde resmi gazetede yayımlandı.

Yayımlanan bu reform paketi içerisinde pasaport alma konusunda ve Avukatlara hususi damgalı pasaport (Yeşil Pasaport) verilmesi konusunda yenilikler yapıldı.

Yapılan yenilik ile Avukatlardan 15 yıl baroya kayıtlı olarak kıdemi bulunan ve Türk Ceza Kanununun İkinci kitap dördüncü kısım dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci bölümünde tanımlanan suçlar ile Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar suçlardan dolayı soruşturma veya kovuşturma bulunmayan avukatlara hususi damgalı pasaport verilebilmektedir.

Ancak bunun hayata geçirilmesi için Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığının olumlu görüşleri ile İçişleri Bakanlığı tarafından usul ve esaları belirleyecek bir yönetmelikle belirlenecek.

Ayrıca olağanüstü hal kapsamında kabul edilen kanunlar (KHK) uyarınca kamu görevinden çıkarılan veya rütbelerinin alınması sebebiyle pasaportları iptal edilen ve pasaport verilmeyen kişiler için,

Haklarında aynı nedenlerden dolayı devam eden herhangi bir idari veya adli soruşturma veya kovuşturma bulunmayanlara kovuşturmaya yer olmadığına, beraatine, ceza verilmesine yer olmadığına, davanın reddine veya düşmesine karar verilenlere, mahkumiyet kararı bulunanlardan cezası tümüyle infaz edilenlere veya ertelenenlere, hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar verilenlere,

Yukarıda sayılan kişilerin başvurmaları halinde kolluk birimleri tarafından yapılacak araştırma sonucuna göre İçişleri Bakanlığı tarafından pasaport verilebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)