Yeni İş Alanı! Bireysel Emeklilik Aracısı Olmak İçin Yönetmelik Çıktı

Resmi Gazetede bugün yayınlanan Yönetmelik ile Bireysel Emeklilik Aracıları Hakkında Yönetmelik yayınlandı. Bireysel emeklilik aracısı kimler olabilir? Mezuniyet şartları neler? 

GENEL 13.06.2019, 09:18
Yeni İş Alanı! Bireysel Emeklilik Aracısı Olmak İçin Yönetmelik Çıktı

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından resmi gazetede bugün yayınlanan bireysel emeklilik aracıları hakkında yönetmelik ile en az lise mezunlarının bile gerekli şartları taşımaları kaydıyla bireysel emeklilik aracısı olabileceği yeni iş imkanı şartları yayınlandı.

Yönetmelik içeriğine göre bireysel emeklilik aracısı sınavlarına katılabilmek için adayların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olması,

4632 sayılı Kanunun 8 inci maddesinin dördüncü fıkrasının (g) bendinin (3) numaralı alt bendinde belirtilen suçlardan mahkûm olmaması,

Müflis veya konkordato ilan etmiş olmaması,

Aşağıda belirtilen şartlardan en az birine sahip olması:

En az dört yıllık yükseköğretim kurumu mezunu olması.

İki yıllık bankacılık, sigortacılık, borsa ve finans, finans, işletme, maliye, menkul kıymetler ve sermaye piyasası, muhasebe, para ve sermaye yönetimi, pazarlama ve satış yönetimi ön lisans programlarından veya Bakanlıkça uygun görülen benzer eğitim içeriğine sahip programlardan mezun olması.

Lise veya dengi okul mezunu olmak ve şirketlerde, sigorta şirketlerinde, sigorta acentelerinde, sigorta brokerlerinde, bankalarda, sermaye piyasası aracı kurumlarında veya Bakanlıkça uygun görülen benzeri malî kuruluşlarda şirket personeli olarak sınav başvuru tarihi itibarıyla son üç yıl içinde toplam en az bir yıl süreyle çalışmış olmak ya da Bakanlıkça uygun görülen kamu istihdam programları kapsamında bireysel emeklilik aracılığına ilişkin kurs ve stajı başarıyla tamamlamış olması.

Sınavda başarı göstermiş olmak.

Şirket bünyesinde veya dışında, şirket adına katılımcı ve işverenlere sunulan emeklilik sözleşmelerine ilişkin olarak pazarlama ve satış faaliyetlerini çağrı merkezi, müşteri ilişkileri ve benzer isimler altında yapanların da bireysel emeklilik aracısı olması gerekir.

Resmi Gazetede yayınlanan Bireysel Emeklilik Aracıları Hakkında Yönetmelik tam metnini incelemek için tıklayınız.


 

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Eyüp özyön 1 yıl önce
Kamu alım yaşı sınırı 35 diyorsunuz emeklilik 60 diyorsunuz ben 42 yaşindayim işsizim ne yapıyım ölüyümü.