YENİ GSS PRİMİ BELLİ OLDU

Aile ve Çalışma Bakanı tarafından açıklanan yeni asgari ücret ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın ödediği GSS primi de değişti

GENEL 31.12.2019, 09:10 31.12.2019, 11:56
YENİ GSS PRİMİ BELLİ OLDU

Sosyal Güvenlik reformu ile birlikte hayata geçen genel sağlık sigortası uygulamasında zorunlu olarak herkesin kapsam altına alındığı 1.1.2012 tarihinden itibaren 8 yıl geçti. Bu yıl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Sn. Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından  açıklanan yeni asgari ücret ile birlikte herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın ödediği genel sağlık sigortası primi de değişti.

Ülke Nüfusunun Tamamı Kapsamda

Zorunlu genel sağlık sigortasının uygulamasına geçildiği 1.1.2012 tarihi itibariyle sigortalı çalışan, Kurumdan gelir/aylık alan veya bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık hizmeti alan vatandaşlarımızın yanı sıra herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız da genel sağlık sigortası çatısı altına alınarak SGK kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilir hale geldi. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımız SGK tarafından otomatik olarak sisteme dahil edilmekte ve kendilerine sisteme dahil edildiğine dair bildirimde bulunulmaktadır.

Prim Ödeme Durumu Gelir Testine Göre Belirleniyor

Otomatik olarak sisteme alınan genel sağlık sigortalılarının prim ödeyip ödeyemeyecekleri yaptıracakları gelir testi sonucuna göre belirleniyor. Hiç gelir testi yaptırmayan yahut gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan aile içindeki kişi başına düşen geliri asgari ücreti 1/3’ünün üstünde olduğu tespit edilen kişiler primlerini kendi ödeyerek; geliri asgari ücreti 1/3’ünün altında olduğu tespit edilen kişiler ise primleri devlet tarafından karşılanarak sağlık hizmetlerine SGK çatısı altında erişebiliyorlar.

Yeni Yılda GSS Primi 88 TL

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Sn. Zehra Zümrüt SELÇUK tarafından açıklanan yeni asgari ücrete göre brüt asgari ücret 2943 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre herhangi bir sosyal güvencesi olmayan genel sağlık sigortalıları için uygulanan genel sağlık sigortası primi 2019 yılı için 76.75 iken 2020 yılı için bu rakam 88.29 TL olarak uygulanacaktır. Genel sağlık sigortası primi aylık olarak tahakkuk etmekte olup, tahakkuk eden ayı takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi gerekiyor.

Gelir Testi Barajı 981 TL

Herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın prim ödeyip ödemeyeceklerinin belirlendiği ve vatandaşlarımızın ikametinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca uygulanan gelir testi işlemlerinde ise yeni brüt asgari ücrete göre baraj 981 TL oldu. Buna göre yapılan gelir testi sonucuna göre aynı hanede yaşayan aile içindeki geliri 981 TL’nin altında olan kişiler aylık 88.29 TL genel sağlık sigortası primi ödeyecek, geliri 981 TL olduğu tespit edilen vatandaşlarımızın ise primleri devlet tarafından karşılanacak.

Mutlaka Gelir Testi Yaptırın

Gelir durumu prim ödeyecek durumda olmayan vatandaşlarımız mutlaka gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına gelir testi için müracaat etmeleri aksi takdirde aylık 88.29 TL’lik prim borcu ile karşı karşıya kalacaklar. Özellikle SGK tarafından yapılan bildirim eline ulaşan vatandaşlarımızın bir ay içerisinde gelir testine gidip durumlarını tespit ettirmeleri halinde tüm genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından ödenmesi durumu söz konusu olabiliyor.

Bu açıdan sağlığınızı ihmal etmeyin, genel sağlık sigortasını mutlaka takip edin.

Makale: Taha UĞUR

Yorumlar (8)
Murat 1 yıl önce
Allah sizi bildiği gibi yapsın. Çalışmayan adamdan bu kadar para alıyorsunuz.
Mehmet ÇETE 1 yıl önce
kaç aydır işsiz geziyorum sosyal yardımlaşma derneğine başvuru yaptım yeşil kart için eve bir görevli geldi ne iş yapıyorsun diye şu anda bi işim yok dedim ara sıra günlük iş oluyor garsonluk gibi ayda en fazla 4 yada 5 sefer oluyor günlük ücret 70 lira buda 350 yapar haftaya sgk ya git dedi ve ayrıldı evden. Sgk ya gittim yeşil kart çıkmamış beyefendi 826 tl prim borcunuz var dedi. Ücretli muyane olabilir kararı çıkmış yazıklar olsun sizin gibi kuruma Allah belanızı versin.
Yasar 1 yıl önce
Bence bu genel sağlık sigortası kalksın 5 milyon insan mağdur nereden ödesin hangi parayla
Melek 1 yıl önce
Atasaydınız çalışırdık iş para yok her ay gss ödüyoruz. Buna kimler vesile olduysa Allah'a havale ediyorum.
İş siz vatandas 1 yıl önce
Zaten iş yok nasıl ödesin vatandaş Allah sizi bildiği gibi yapsin
Mustafa 1 yıl önce
Ben istemiyorum zorlami bana şu an gelmiş 3 600 TL borç ben ne yapmışım ki bana. Bu borç gelmiş hastaneye gidip paramı vermemişim devletten mi çaldım hayır hiç Bir suçum da yok bu tam anlamıyla haraç kesmek tır yazık günah herkes özgür dür istiyen öder istenmeyen ödemez devlet hastanesi ne gidiyor sun seron yerine su veriyor lar varmı böyle bişi
Zeliha yıldırım 1 yıl önce
Engelli vatandasinda parasini kesip bir annesinin emekli ayliginla gecindiriyrsunuz ondan sonra sigortasinimi yatrssin rabbim bunu kesinler cezasini bulur inşAllah
Mehmet 1 yıl önce
Açıklama var uygulama yok.