Yeni Fenomen Diyet: Temiz Beslenme

Sağlıklı beslenmenin çok önemli olduğu günümüzde yeni bir diyet olan temiz beslenme şimdilerde herkesin gözdesi oldu.

GENEL 10.03.2020, 08:45
Yeni Fenomen Diyet: Temiz Beslenme

Nasıl Yapılır?

Diyetin odağında meyveler ile taze ve az pişmiş sebzeler yer alıyor. Yiyeceklerin mümkün olduğunca işlenmeden, en doğal halleri ile tüketilmesi öneriliyor. Organik ve tarım ilacından mümkün olduğunca arınmış olan meyve ve sebzelerin tüketilmesi amaçlanıyor. Aynı zamanda baharatlarla bu besinlerin etkileri güçlendiriliyor. 

Diyeti uygulayan kişiler öğünlerinde sebzeleri yıkayarak hafif haşlıyor ve sadece zeytinyağı ile limon ekleniyor. Tuz ve şeker ise tüketilmemeye çalışılıyor. Ayrıca pişmeyen sebzelerin iri doğranması ile yine aynı şekilde salatalar hazırlanıyor. Bu yemekler her öğünde rahatlıkla tüketiliyor. Sabah kahvaltısında ise sebzeli omlet gibi sağlıklı besinlere yer veriliyor. Mümkün olduğunca ticari değil, yerel üreticiden ürün alınması teşvik ediliyor. Böylece etik beslenme de sağlanıyor. 

Diyette en gözde içecek ise su olarak kendisini gösteriyor. Çünkü su içeriğinde katkı olmayan, son derece doğal bir içecek. Şekersiz çay ya da kahve ile sebze ve meyveli smoothie de diğer tercihlerden olabilecektir. 

Nelere Dikkat Etmeli?

Diyet yaparken hızlı yiyecekler ile işlenmiş besinler tüketilmemelidir. Beyaz ekmek ya da şekerde bulunan rafine karbonhidrat oldukça zararlıdır. Korunmak için tam tahıllı ürünleri yemek gerekir. Alkol, paketlenmiş ürünler ile et ürünleri gibi market ürünlerine beslenmede yer vermemek gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)