Yeni Eğitim Öğretim Dönemi Başladı

2018-2019 eğitim öğretim yılı bugün itibariyle başladı ve milyonlarca öğrenci okulda ilk gün heyecanı yaşadı.

Yeni Eğitim Öğretim Dönemi Başladı

Yeni Dönemde Eğitimde Öğrencileri Bekleyen Sorunlar

Yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla pek çok sorun da akıllara geldi. Ülkemizde bir türlü çözülemeyen niteliksiz eğitim sorunu bu sene de devam edecek. Ufak değişiklikler yapılsa da halen pek çok sorun büyüyerek devam ediyor. Eğitim ve istihdamda, mesleki eğitimde yaşanan sorunların yanı sıra daha spesifik sorunlar da ön plana çıkıyor.

Mesele 5. Sınıfa giden öğrencilerin yabancı dil hazırlık sınıfı okuması bir kaosa dönüştü. Uygulamada birlik sağlanmayarak hazırlık sınıfı açmak okul inisiyatifine bırakıldı. Çocuğu hazırlık okusun diye okul değiştirmek isteyen veliler ise maddi taleplerle karşılaştı.

Başarısız olan Fatih Projesi ile yaşanan tablet vakası henüz unutulmadı. Şimdi ise 5 ve 9. sınıflara dağıtılması sözü verilen bilgisayarlar merak konusu. 700 bin adet bilgisayar dağıtılacağı vaat edilmişti ancak okullar açılmasına rağmen bir gelişme yaşanmadı.

Yeni Dönemde Eğitimde Öğretmenleri Bekleyen Sorunlar

Yeni döneme öğretmenler de pek çok konuda merakla girdi. Sözü verilen 3600 ek gösterge ile ilgili henüz bir gelişme yaşanmadı. Halen öğretmenler mülakata dayalı olarak atanmaya devam ediyor.

Diğer yandan pek çok sözleşmeli öğretmen eşini, çocuklarını bırakarak bugün buruk bir şekilde ders başı yaptı. Bunlar yeni dönemde öne çıkan başlıklar olsa da eğitimde sorunlar büyüyerek devam ediyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE
YORUMLAR
Selim
Selim - 12 ay Önce

Bari tablet dağıtsalar elimdeki cihaz yetersiz.