Yeni Doğan Bebeğin Kimliği Eve Gönderilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından hizmete sokulan e rapor sistemi ile doğum raporları elektronik ortama işlenecek ve kimlikler eve gönderilecek.

GENEL 07.07.2018, 09:13
Yeni Doğan Bebeğin Kimliği Eve Gönderilecek

E Rapor Sistemi Devreye Girdi

Sağlık bakanlığının geliştirdiği e rapor sistemi ile artık doğum belgeleri elektronik ortama aktarılacak ve kayıt altında tutulacak. Daha önceleri hastaneden alınan doğum belgeleri nüfus müdürlüklerine götürülüyor ve bebekler için kimlik çıkarılıyordu. Yeni sistem ile nüfus müdürlüğü belgeyi görerek kimliği çıkaracak ve eve gönderecek. Böylece bürokrasinin azaltılması hedefleniyor.

Sadece doğum raporları değil askerlik yoklama raporu, engelli raporu, sürücü raporu gibi pek çok işlem elektronik ortamda kayıt altına alınacak. Böylece raporlar sağlık kuruluşları ve diğer kuruluşlar arasında paylaşılabilecek. Vatandaş istediği zaman kendisi için e devlet üzerinden rapor çıkarıp kullanabilecek.

Bürokrasi Azalacak

E rapor sisteminde amaç bürokrasiyi azaltmak. Vatandaş kurumlar arasında dolaşmak yerine raporlarını tek tıkla indirebilecek. E nabız sisteminde nasıl ki hastanın sağlık kayıtları tutuluyorsa, e rapor sisteminde de sağlık kuruluşlarından alınan raporlar kayıt altına alınacak.

Pilot İl Ankara

Doğum raporları da bu kapsama girecek. Pilot uygulama doğum raporlarında başlatıldı. Kişinin doğum raporu elektronik ortama kaydedilecek ve nüfus müdürlüğü raporu teyit ederek kimlik çıkaracak. Çıkarılan kimlikler ise adrese gönderilecek. Ailenin kimlik başvurusu yapmasına gerek kalmayacak. Bu uygulama pilot olarak Ankara Dr. Zekai Tahir Burak kadın Doğum Hastanesinde başlatıldı.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)