Yeni Askerlik Sistemi Çalışmalarında Sona Gelindi

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmelerde yeni askerlik sisteminde sona yaklaşıldığı ve ilerleyen günlerde Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulacağı ifade edildi.

GENEL 19.01.2019, 20:18
Yeni Askerlik Sistemi Çalışmalarında Sona Gelindi

98 Bin Kişi Bedelliyi Tamamladı
Milli Savunma Bakanlığı kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Kamuoyu ile paylaşılan bu bilgilere göre yeni askerlik sisteminde çalışmaların sonuna gelindi. Yakın bir zaman içerisinde Cumhurbaşkanı'na sunularak onayı istenecek. Yeni düzenleme ile birlikte tek tip askerlik düzenlemesi getirilecek. Bu sayede gençler gelecek planlarını daha iyi bir şekilde yapabilecekler. Özellikle mesleki alanda gelişim sağlamayı engellememek için öngörülebilir bir sistem hayata geçirilecek. Ayrıca bedelli gibi belirli aralıklarla yeniden düzenleme yapılmasına da gerek kalmayacaktır.

Bakanlıktan yapılan açıklamada yeni sistemin nasıl olacağı ile ilgili bir bilgi verilmedi. Dolayısıyla askere gidecek olanlar ve yakınları bu düzenlemenin nasıl bir içeriğe sahip olacağını merakla bekliyorlar. İlk dillendirilen iddialara göre herkes için 9 aylık askerlik öngörülüyordu. Bunun ilk 3 ayı herkes için zorunlu tutulacak iken geri kalan 6 ayı için her ay başına asgari ücret ödemesi yaparak terhis olmak mümkün olabilecek. Ancak bu düzenleme üzerinde ne gibi değişiklikler yapıldığı henüz bilinmiyor.

Son bedelli askerlik düzenlemesinden faydalanmak isteyen kişilerin sayısı da Bakanlık tarafından açıklandı. Buna göre toplam 658 bin kişi bedelli askerlik ücretini de yatırarak başvuruda bulundu. Bu kimselerden 98 bini eğitimini tamamlayarak terhis oldu.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)