Yeme Alışkanlıklarını Genler Belirliyor

Vücutta bulunan 8 gen beslenme alışkanlıklarımızı belirliyor ve oburluğa sebep olarak obeziteye kadar götürüyor.

Yeme Alışkanlıklarını Genler Belirliyor

Obezitenin Pek Çok Sebebi Var
Obezite son yıllarda oldukça çok görülüyor. Sebebi ise genellikle metabolik faktörler olarak gösteriliyor. Ancak genetik faktörler de obezitede etkili. Genler kişileri oburluğa ve dolayısıyla obeziteye yatkın hale getiriyor. 

Vücuttaki sekiz gen davranışlara şekil veriyor. Bu davranışlardan biri de yeme alışkanlıklarıdır. Genlerden gelen bu kodlama dünyanın değişen koşullarına uyum sağlayarak değişmiyor. İşte burada ortaya çıkan uyumsuzluk başta obezite olmak üzere pek çok hastalığa sebep oluyor. Mesela enerji dengesini koruyan gen gözümuzun doymasını da sağlıyor. İşte genlerdeki bu gibi etkenler yeme alışkanlıklarını belirliyor. 

Genetiğe Göre Beslenme
Vücudun genetik resminin çekilmemiş ile kişiye özel beslenme geliştirilebiliyor. Toplanan genetik bilgi ile vücudun ihtiyaçları birlikte değerlendirildiğinde doğru beslenme listesi ortaya çıkıyor.

Tokluk hissi oluşmaması, açlık hâlinde aşırı yeme gibi davranışlar metabolik eksikliklerden kaynaklanıyor olabilir. Mesela vitamin eksikliği hâlinde meyve yemek doğru seçenek iken meyveli pasta tercih etmek obeziteye götüren yanlış seçim oluyor. 

İşte bunun gibi yanlış seçimler bir araya geldiğinde ise obezite kaçınılmaz oluyor. Genetik bilgilerin elde edilmesi ile kişiye özel beslenme ve egzersiz planlanabiliyor. Beslenme uzmanları ve spor hekimleri ile çalışmanın yanı sıra genetik danışmanlık almak da obezite ile mücadelede önem taşıyor.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE