Yargıtay’dan Fazla Mesai Alacaklarına İlişkin Önemli Karar

Yargıtay, fazla mesai alacaklarında 5 yıllık zamanaşımı süresinin dikkate alınması gerektiğine karar verdi.

GENEL 02.03.2020, 15:12
Yargıtay’dan Fazla Mesai Alacaklarına İlişkin Önemli Karar

Davayı Islah Zamanaşımını Kesmiyor

Yargıtay’a intikal eden dosyada fazla mesai alacağının bulunduğu iddiasıyla dava açan bir işçinin talebi incelendi. Davacı işçinin vekili dava başında fazladan harç yatırmamak için davayı kısmi olarak açtı. Yani tüm alacaklarını kapsayan bir dava açmak yerine sadece cüzi bir kısım için ödeme talep etti. Dava esnasında ise geriye kalan alacaklar için de ıslah talebinde bulundu.

Islah talebinde bulunduğu tarihten geriye dönük olarak 5 yıllık süre zarfındaki borçlar için hak iddia edebilmek mümkün iken 5 yıldan daha uzun bir süre önceki borçlar için bu mümkün olmamaktadır. İşte bu nedenle Yargıtay, kısmi olarak açılan fazla mesai alacak davalarında dava açılmayan kısım için zamanaşımı devam ettiğine karar vermiştir. Bu da alacaklı işçinin hak kaybına uğramasına neden olmuştur.

Fazla mesai alacaklarına ilişkin ispat konusunda da Yargıtay son derece önemli hususlara işaret etmiştir. Bu kapsamda imzalı bordrolar kesin delil teşkil edecektir. Bu delilin aksi ancak sahtelik iddiası ile ispatlanabilecektir. Fakat imzalı bordro yok ise bu durumda banka ödemeleri delil olarak kabul edilecektir. Tüm bunlarla olay çözülemiyorsa tanık beyanları ile ispat yapılabilir. Ancak tanık olacak kişinin çalışma saatlerini bilebilecek birisi olması gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)