Yargıtay’dan CG-NAT Verileri İle İlgili Önemli Karar

Pek çok kişinin tutuklanmasına veya ceza almasına neden olan Bylock CGNAT verileri ile ilgili Yargıtay 16. Ceza Dairesi önemli bir karara imza attı.

GENEL 23.06.2018, 21:15
Yargıtay’dan CG-NAT Verileri İle İlgili Önemli Karar

Tek Başına Delil Teşkil Etmez

Yargıtay 16. Ceza Dairesi emsal teşkil edecek CGNAT kararı verdi. Bu kapsamda kullanıcı adı veya şifresi tespit edilemeyen ancak CGNAT verileri olan kişiler için bu verilerin tek başına delil olarak kullanılamayacağı belirtildi. Bu durumda olan kişiler için tuzak yöntemler ile Bylock sunucusuna yönlendirme yapılabileceği belirtildi. İşte bu durumda ek deliller ile desteklenmedikçe kişinin terör örgütü üyesi olduğuna kesin bir şekilde kanı getirilemeyecektir.

Kullanıcı adı ve şifrenin yanı sıra grup elemanlarının da belirlenmesi gerekmektedir. Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nin bu kararı tutuklu bulunan kimselerin serbest bırakılması, ceza almış olanların da cezalarının bozulması anlamına geliyor. Ancak kişi hakkında terör örgütü üyesi olduğuna dair farklı deliler de mevcut ise bu durumda tutukluluğun devam etmesi ya da ceza verilmesi hakimin takdirinde olmaktadır. Ancak bu durumda suçun niteliği ya da cezanın miktarında değişiklik yaşanabileceği için bu kararın dikkate alınması icap etmektedir.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından daha önce ifade edildiği üzere FETÖ davalarının 2018 yılının sonuna kadar neticelendirilmesi bekleniyor. Yargıtay’ın verdiği bu karar sonrası beklemede olan davaların neticelendirilmesi de daha hızlı olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)