Yargıtay: Müdürüne Beceriksiz Demek İşten Atılma Sebebidir

Yargıtay Başkanlığı, önüne gelen bir temyiz dosyasında müdürüne beceriksiz diyen 12 işçinin sözleşmesinin feshedilmesini geçerli fesih olarak kabul etti.

GENEL 08.03.2020, 21:15
Yargıtay: Müdürüne Beceriksiz Demek İşten Atılma Sebebidir

Sataşma Söz Konusu

Bir işyerinde çalışmakta olan 12 işçi toplu bir şekilde işverenlerine mail attı. Bu mailde müdürlerinin beceriksiz ve cahil olduklarını ifade eden işçiler işverenlerine şikayette bulundu. Bu mailin ardından işveren işçilerin tamamını işten çıkardı. İşverenin bu işleminin ardından işçiler mahkemeye başvurdu ve dava açtı. Mahkeme tarafından yapılan incelemeler neticesinde işçilerin müdürlerine bu şekilde sataşmalarının geçerli fesih nedeni sayılacağı belirtildi. Bu nedenle de işveren tarafı haklı bulundu.

Söz konusu karar Yargıtay Başkanlığı’na iletilmek üzere temyiz edildi. Yargıtay ise yaptığı incelemeler neticesinde bu maili bir sataşma olarak değerlendirdi. Dolayısıyla da işçilerin iş akdinin feshedilmesinin geçerli bir nedene dayandığını belirtti. Bu nedenle de ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Böylelikle işçinin görevine geri dönmesinin ve tazminat almasının da önü kapanmış oldu.

Yargıtay kararında cahil kelimesinin de TDK karşılığı açıklandı. belirli bir konuda yeterli bilgisi olmayan anlamına gelen cahil kelimesinin bu bağlamda bir sataşma içerdiğinin aşikar olduğu dile getirilmiştir. Tüm bu nedenlerden ötürü verilen bu karar diğer aynı durumda olan işçiler için de önem arz etmektedir. Zira bu kararın kesinleşmesi ve içtihat olması durumunda diğer mahkemeleri de bağlayan bir hüküm olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)