Yargı İlk Kez Terörle İrtibat Kavramı İnceleyecek

KHK ile kamu görevinden ihraç olan hekim, ihraç gerekçesi olan “terörle irtibatlı” tespitine karşı dava açtı. Bu tespit ilk kez KHK Davalarında yargısal olarak incelenecek.

GENEL 28.04.2018, 18:46
Yargı İlk Kez Terörle İrtibat Kavramı İnceleyecek

Bugüne kadar KHK ekli listeleri ile yüz binlerce kişi kamu görevinden ihraç edildi. Bu kişiler mahkemeler yoluyla hakkını aramak istese de uzun süre oylandıktan sonra top OHAL komisyonuna atılarak, tüm davalar reddedilmişti. Hatta KHK ile ihraç edilmeyen kurum ihracı olanlar bile incelenmemişti. 

Reddedilen bu dosyalardan biri de ihraç olan bir hekimin davasıydı. Devlet hastanesinde görev yapan hekim, 14 Temmuz 2017 tarihli 696 sayılı KHK ile kamu görevinden çıkarıldı. İhraç gerekçesi olan "terör örgütü ile irtibat tespitinin iptali” için dava açtı. Ankara 17. İdare Mahkemesi davayı kişi KHK’lı olduğu için reddetti. Dava incelenmeden reddedilip, OHAL komisyonuna gönderilmesine karar verilmişti. 

İstinaf Kararı Bozdu

KHK’lı hekim, Avukat Ziynet Özçelik aracılığıyla istinafa başvurarak dava konusunun KHK ekli liste ile yapılan kamu görevinden çıkarma işlemi olmadığını, terör örgütü ile irtibat tespitnin hukuki zeminde incelenerek iptal edilmesi olduğunu gerekçesi ile istinafa başvurdu. İstinaf başvuruyu kabul etti ve dosya yerel mahkemeye gönderildi. Terör örgütü ile irtibat kavramı, hukuki zeminde incelenebilecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)