Yapı Kredi Kültür Sanat sergilerinde Turkcell’in servisi

Turkcell ve Yapı Kredi, görme engellilerin sosyal hayata eşit katılımı için yola çıktı. Proje kapsamında görme engellilerin de görsel sanatlardan zevk alması hedefleniyor.

GENEL 08.01.2018, 21:18
Yapı Kredi Kültür Sanat sergilerinde Turkcell’in servisi

Yapı Kredi Kültür Sanat sergilerinde Turkcell’in servisi kullanılarak görme engelliler sanatla buluşacak. 

Hayat Ortağım

Turkcell "Hayal Ortağım" uygulamasında "Cepten Sesli Betimleme" servisine yer vererek görme engelliler için sanatı betimleyecek. Yapı Kredi Kültür Sanat bu uygulamayı destekleyerek, bundan sonraki tüm sergilerinde görme engellilere bu hizmeti sunacak. Böylece görsel sanatlar da görme engellilere uygun hale getirilecek.

Ödüle Layık Görüldü

Dünyanın Oscar’ı olarak kabul edilen "Global Mobil Ödülleri"nde "Erişilebilirlik ve Sosyal Hayata Dahil Edilme Alanında Mobilin En İyi Kullanımı" kategorisinde cepten sesli betimleme servisi ödüle layık görüldü. Daha önce 65 vizyon filmi ve TV programlarını görme engellilerle buluşturan uygulama, şimdi de Yapı Kredi Kültür Sanat’ta yerini alıyor. 

Sergilerde kapalı alan navigasyon servisi ile görme engelliler de kolayca gezebilecekler. Eserleri görebilmek için de hayat ortağım ile eserler betimlenecek. Bu şekilde görme engellilerin de sosyal hayata eşit şekilde katılması amaçlanıyor. Ayrıca engelliler de sanattan keyif alabilecekler. 

Projeye Sesli Betimleme Derneği’nin de sağladığı destek sayesinde eser betimlemeleri profesyonel bir şekilde kişiye sunulacak. Bu şekilde gerçekleşen Sarmal Sergisi yoğun ilgiyle karşılaştığı için Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık sergiyi 21 Ocak’a kadar uzatmaya karar verdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@