Wi-Fi Paylaşımı Yapan Jandarma Hakkında Komisyon Kararını Verdi

OHAL Komisyonu, kendi telefonundan Wi-Fi paylaşımı yapan jandarma personelinin Bylock kullanıcısı olmadığı gerekçesiyle görevine iade etti.

GENEL 21.06.2018, 06:17
Wi-Fi Paylaşımı Yapan Jandarma Hakkında Komisyon Kararını Verdi

Takipsizlik Verilmişti

Jandarma personellerinin konakladığı misafirhanede Wi-Fi şifresini arkadaşlarıyla paylaşan kişi Bylock kullanıcısı olduğu gerekçesiyle kamu görevinden ihraç edilmiş ve ardından da hakkında adli soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma kapsamında yapılan incelemeler neticesinde kişinin Bylock kullanıcısı olmadığı, Wi-Fi paylaşımında bulunduğu kişinin Bylock kullandığı tespit edildi. Bu sebeple de jandarma personeli hakkında kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildi.

OHAL Komisyonu ise cumhuriyet savcılığı tarafından yürütülen ve takipsizlik ile sonuçlanan bu soruşturmayı dikkate alarak kişinin göreve iade edilmesine karar verdi. OHAL Komisyonu kararında kişi hakkında başkaca bir soruşturma ya da kovuşturma olmadığına da dikkat çekildi.

Jandarma personeli 669 sayılı KHK ile görevinden ihraç edilmişti. İlk çıkan KHK’lardan birisi olan 669 sayılı KHK’dan bu yana yaklaşık olarak 2 sene geçti. Bu süre zarfında kişinin alamadığı maaşlarının iadesi konusunda ise herhangi bir düzenleme bulunmuyor. Geriye dönük olarak hakların iade edilmesi için yeni bir düzenleme yapılmasının gerekli olduğu Devlet Personel Başkanlığı görüşünde de yer aldı. OHAL Komisyonu ile görevlerine iade edilenler haklarını alma konusunda bu tür sıkıntılar yaşarken KHK’lar ile görevlerine iade edilenler ise geriye dönük tüm mali ve özlük haklarını almaya hak kazanıyorlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)