VIII. Henry’nin Lanetli Aşk Hayatı

Zaman zaman dikkat çeken tarihi şahsiyetler birçok konuda düşündürücü yaşamlarıyla gündeme geliyor. Bunlardan biri de İngiltere Kralı Henry VIII. Yani Henry Tudor olarak biliniyor.

GENEL 07.05.2018, 17:40 05.05.2018, 22:43
VIII. Henry’nin Lanetli Aşk Hayatı

Kralın gençlik döneminde çok yakışıklı olduğu söylense de, tablolarından bu durumu daha net incelemek mümkün oluyor. Henry’nin dikkat çeken özelliği, 6 eşinin hiçbirinden erkek çocuk sahibi olamamasıydı. Bu durum ilk eşi, kardeşinin karısı  Aragonlu Catherine ile olan evliliğini lanetli olarak nitelendirmesiyle başladı. Dünyaya gelen erkek çocukları yaşamayan Henry, bu konuyu takıntı haline getirmişti.

Oldukça çapkın olan ve hiçbir eşine sadık kalmayan kral, metresinden dünyaya gelen oğlu Henry Fitzroy’un da 9 yaşında ölmesinden sonra, artık erkek çocuklardan umudunu kesmişti.

Boleyn Kardeşler

Uğruna Anglosakson kilisesinin temellerini attığı karısı Anne Boleyn’in kellesini uçuran Henry, sonradan İngiltere’ye altın çağını yaşatacak olan İngiltere Kraliçesi Elizabeth’i o dönemde reddetmişti. İhanetle suçladığı Anne Boleyn’in kardeşinden erkek çocuğu olduğu iddia edilen Henry, çocuğu da tanımadı ve sonraki ilişkilerinde çocuk sahibi olamadı. Anne Boleyn’i ihanet ve ensestle suçlayan ve idamından 10 gün sonra Jane Seymour ile evlenen Henry erkek çocuk özlemine bu ilişkisinde kavuşmuştu. Ancak ne yazık ki karısı da çocuğu da uzun yaşamadı.

Erkek çocukları düşükle sonuçlanan ya da kısa yaşayan Henry’nin iki eşinin kellesini uçurması, ikisini ölüme terk etmesi ve sonrasında bacağındaki yaranın enfeksiyonu nedeniyle ölmesi, kraliyete erkek bir varis getirmese de İngiltere’yi sıçratan kız kız çocuk bırakmasıyla hala akıllarda yer almıştır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)