Vergi Yükü Memurun Omzundan Alınmalıdır

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, alım gücü düşen kamu çalışanlarının vergi yükünün azaltılması gerektiğini belirtti.

Vergi Yükü Memurun Omzundan Alınmalıdır

Memur Her Geçen Gün Fakirleşiyor

24 Haziran seçimlerinden sonra başlayan ve bir süredir devam eden dövizdeki hareketlilik nedeniyle gün geçmeden yeni bir zammın geldiğini söyleyen Taşkın, bu zamlar karşısında kamu çalışanın alım gücünün azaldığını söyledi. Her geçen gün memurun daha az fakirleştiğini söyleyen Taşkın, memuru enflasyonun yanı sıra vergi oranlarının yüksekliğinin de mağdur ettiğini aktardı.

Memura yapılan Ocak ve Temmuz zamlarının çokta eridiğini ve sabit gelirli vatandaşın elektrik, su, doğalgaz, gıda ya da ulaşım gibi temel tüketim mallarındaki zamlardan ötürü maddi sıkıntı içinde olduğunu söyledi.

Vergi Adaleti Sağlanmalı

Taşkın memurun daha fazla mağdur olmaması için vergi adaletsizliğinin giderilmesini istedi. Düşük gelirli memurun yüksek vergi diliminden vergi ödemesini eleştirdi. Yüzdelik vergi dilimine geçme sınırının yükseltilmesi ile memurların yüksek vergi kesintisinden kurtulacağını söyledi.

Taşkın, kamuda çalışan memurun Eylül-Ekim ayından sonra 14.800 TL kazanç sınırını aşması dolayısıyla %20 vergi dilimine tabi olduğunu aktardı. Gelir vergisi oranlarının yıllık kazanca göre belirlendiğini hatırlatan Taşkın, bu durumun sabit gelirliyi zarara uğrattığını söyledi.

Devletin daha fazla vergi politikasının kamu çalışanları üzerinde yoğunlaşmaması gerektiğini söyledi. Az kazanandan çok vergi almanın haksız zenginleşmeye sebep olduğunu ve düzenleme yapılması gerektiğini söyledi.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE