Van’da Rüşvet Soruşturmasında 28 Kişi Gözaltına Alındı

Van İl Emniyet Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonda 15’i kamu personeli olmak üzere toplamda 30 şüpheli tespit edildi ve 28’i gözaltına alındı.

GENEL 14.06.2019, 15:30
Van’da Rüşvet Soruşturmasında 28 Kişi Gözaltına Alındı

2 Ay Takip Edildiler
Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. bünyesinde çalışan 15 personelin 15 müşteriden kaçak elektrik karşılığında rüşvet aldıkları belirlendi. böylelikle kaçak elektrik tüketimine ceza yazmayan çalışanlar kamuyu zarara uğratmış oldu. gelen bir ihbar sonucu tespit edilen bu rüşvet suçu için şüpheliler 2 ay boyunca takip edildi. 2 ayın sonunda ise baskın düzenlendi ve ardından da 28 şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler yapılan sağlık kontrollerinin ardından adli makamlara sevk edildi. 

Rüşvet suçundan sadece kamu personeli olanlar değil rüşvet veren vatandaşlar da yargılanacaktır. Rüşvet suçunun kendisine has olan bu özelliği ile caydırıcılık sağlanmaya çalışılmaktadır. Ayrıca kamunun uğradığı zararın ilgili kişiler tarafından tazmin edilmesi de istenecektir. Bu kapsamda kişilerin mal ve mülklerine tedbir konulacak ve böylelikle satış yapmalarına müsaade edilmeyecektir. 

Rüşvet yargılaması boyunca görevden de uzaklaştırılacak olan şüpheliler cezanın kesinleşmesinin ardından ihraç edileceklerdir. Eğer dava sonucu beraat ile sonuçlanırsa bu durumda görevlerine yeniden başlamaları mümkün olacaktır. Dolayısıyla bu konuda yargının vereceği kararlar önem arz etmektedir. Ceza verilmesi durumunda hem adli hem de idari açıdan sorumluluk doğacaktır. Vatandaşlar da adli açıdan verilen cezayı çekmekle mükellef olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)