Uzman Erbaşların Emekliliğine Dair Merak Edilenler

Uzman erbaşlar hangi şartlarda emekli olur, ne kadar maaş alır, hizmet süreleri nasıl hesaplanır?

GENEL 11.02.2020, 22:10
Uzman Erbaşların Emekliliğine Dair Merak Edilenler

Emeklilik İçin Yaş Haddi

Uzman erbaşlar 5434 sayılı kanuna tabidir. En az 2, en fazla 5 yıllık sözleşme ile çalışırlar. Sözleşme süreleri bittikten sonra yeniden sözleşme yapılır. Kadrolu olarak istihdam edilmezler. Bu şekilde emekli olana kadar çalışmaları mümkündür. 52 yaşına girene kadar görev yapmaları mümkündür. DMK’da memurlar azami 65 yaşına kadar görev yapabilirler. Ancak bu yaş haddi uzman çavuşlarda 52 yaştır. Bu yaşa gelince emeklilik şartları sağlanıyorsa TSK’dan emekli olurlar. Ayrıca her yıl için 3 aylık yıpranma payı hesaplanacaktır. 

Memur Olma İmkanı

52 yaşını dolduran uzman çavuşlar istekleri halinde genel idare hizmetleri sınıfına geçerek 65 yaşa kadar çalışabilirler. Ancak bu durumda TSK emeklisi değil, memur emeklisi olurlar. Ayrıca ödenecek olan emekli ikramiyesi de uzman çavuşluk üzerinden değil, memurluk üzerinden hesaplanarak ödenir. İşte bu durumda uzman çavuşlar emekli olurken hak kaybına uğrarlar. 

Ek Gösterge

Uzman erbaşlar 1. Derecenin 4. Kadrosuna kadar yükselebilmektedir. Olağan şartlarda bu derecedeki bir memura 3600 ek gösterge verilebilmektedir. Ancak uzman erbaşlar en fazla 3000 ek göstergeye tabidir. 

Astsubaylar için belirlenen ek göstergenin 5/6’sı uzman erbaşlar için uygulanmaktadır. Ancak her halükarda uzman erbaşların tabi olduğu ek gösterge 3000 rakamını geçemez.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@