Üniversitelerde Daire Başkanı Veya Fakülte Sekreterliğine Atanmak İçin 5 Yıl Hizmet Yeterli Midir?

9 Temmuz 2018 tarihinde cumhurbaşkanlığı onayı ile yapılacak atamalar için getirilen 5 yıl hizmet şartı üniversitelerde uygulanacak mı?

GENEL 12.09.2018, 21:30
Üniversitelerde Daire Başkanı Veya Fakülte Sekreterliğine Atanmak İçin 5 Yıl Hizmet Yeterli Midir?

Yükseköğretim Kurumlarına Atama

Yükseköğretim kurumlarındaki Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanı, Fakülte Sekreteri, Yüksekokul Sekreteri ve Enstitü Sekreteri kadroları için sınavsız olarak atama yapılır. Şube müdürlerinden daha üst görevlerde olanlar için en az dört yıllık yüksek öğrenim mezunu olma şartı aranır.

Ancak 09 Temmuz 2018 tarihinde bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişikliğe göre cumhurbaşkanı onayı ile yapılan atamalarda hizmet süresi aranır. Üst kademe yöneticisi olmayan daire başkanları ve buna denk kadrolar için 5 yıllık hizmet süresi aranır. Bu 5 yıllık sürenin hesabında devlet memurluğunda geçirilen süre esas alınır.

Uygulamada İkilik

Bu değişiklik yapılmasına rağmen 657 sayılı DMK m.68/B süre şartı kaldırılmamıştır. İşte bu durum uygulamada ikiliğe sebep olmaktadır. Şube müdürü kadrolarından daha üst olan Genel Sekreter, Genel Sekreter Yardımcısı, Daire Başkanı, Fakülte Sekreteri, Yüksekokul Sekreteri ve Enstitü Sekreteri kadrolarına yapılan atamalarda üniversiteler tarafından tereddütler yaşanıyor.

Her ne kadar Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile değişiklik yapılmış olsa da 657 sayılı DMK’daki kanun hükmü de halen geçerlidir. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi normlar hiyerarşisinde tüzük ile eşdeğerdir.  Bu yüzden kanun daha üstündür ve kanunun uygulanması gerekir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
D.K 11 ay önce
2 yıllık yüksek okul mezunu 25 yıl hizmeti varsa Fakülte Sekreteri atanabilir mi?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@