Üniversite Mezunu İşsizler Meclis Gündeminde

MHP’li Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan üniversite mezunu olmasına rağmen iş bulamayan gençlerin tercümanı oldu. Üniversite Kontenjanı Çok İş Yok ...

GENEL 03.06.2019, 11:46 03.06.2019, 11:47
Üniversite Mezunu İşsizler Meclis Gündeminde

Üniversite Kontenjanı Çok İş Yok 
MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, TBMM kürsüsünde yaptığı konuşmada üniversite mezunu gençlerin işsizlik ile karşı karşıya kalmalarına değindi. Aycan, üniversite kontenjanlarının her geçen gün artırıldığını ancak buna karşılık iş imkanının oluşturulamadığını belirtti. bu sebeple de milyonlarca genç kendi alanında iş bulamıyor. Aycan, mühendislik fakültelerinde de bu sorunun çok derin bir şekilde hissedildiğini ifade etti. 

Aycan, vakıf üniversitelerinin de işsizliği körüklediğini ifade etti. Her yıl en az 20 bin liralık bir bütçe ayrıldığını ifade eden Aycan, buna karşılık mezun olan öğrencilerin işsiz kalmalarının kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Bu nedenle de üniversitelerdeki Ar-Ge çalışmalarına hız verilmesi ve Sanayi Bakanlığı’nın da bu konuda bütçe oluşturması gerektiğini belirtti. 

Aycan üniversite mezunu işsizlerin sorunlarının yanı sıra kamuya yapılan alımlarda yaşanan sorunlara da değindi. Aycan, bakanlıkların personel alımlarında mülakat yapmalarını eleştirdi. Sağlık Bakanlığı bu yanlışından dönmesine rağmen Tarım Bakanlığı 5 bin personel alımını mülakatla gerçekleştirecek olması da tepki çekiyor. Mülakatların torpile büyük bir kapı aralıyor olması en büyük eleştiriler arasında yer alıyor. Bu sorunlar yıllardan beridir dile getirilse de halen daha net bir şekilde çözüm iradesi gösterilmiş değildir. Yetkililere bu konuda sürekli çağrılar yapılıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)