Uludağ'da Mahsur Kalan 3 Kişiyi Asker Kurtardı

Türkiye’nin kış turizmi merkezi olan Uludağ’da yürüyüşe çıkan 3 kişi, uçurumda mahsur kaldı. Geceyi burada geçirmek zorunda kalan tatilciler, -5 derece soğukta sabahladı. Biri yaralı 3 kişi askerler tarafından helikopterle kurtarıldı.

GENEL 08.01.2018, 21:24
Uludağ'da Mahsur Kalan 3 Kişiyi Asker Kurtardı

Ateş Yakıp, Kardan Ev Yaparak Korundular

Dün sabah saatlerinde Uludağ Oteller Bölgesi'nden yürüyüşe çıkan 3 arkadaş, Bakacak Bölgesi'nde şelaleden aşağı indiler ancak tekrar çıkamayarak mahsur kaldılar. Aşağıda mahsur kalan Hüseyin Kartal,

Cengiz Konuk ve Abdullah Taner akşama kadar bekledi ve başaramayınca jandarmadan yardım istedi.

Jandarma Arama Kurtarma, Başbakanlık AFAD ve Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekipleri seferber olsa da hava muhalefeti nedeniyle bölgeye ulaşmak mümkün olmadı. Bölge buzlu ve kayalık olduğu için Eskişehir'den Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait kurtarma helikopteri havalandı. Ancak olumsuz hava koşulları nedeniyle iniş yapamayarak, sabahı beklemek zorunda kaldılar. 

Jandarma Kurtardı

Kurtarma ekibi de bölgeye ulaşamayınca mahsur kalanlara ateş yakmalarını ve kardan bir ev yapmalarını tavsiye ettiler. 3 kişi bu tavsiyeye uyarak sabaha kadar bekledi. Kurtarıldıktan sonra sabaha kadar ateşlerinin hiç sönmediğini ve üşümediklerini söylediler. 

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte bölgeye gelen helikopter 3 kişiyi saniyeler içinde kurtardı. İlk müdahale helikopterde yapıldıktan sonra kişiler Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Günübirlikçilerden biri yürüyüş sırasında ayağının kayması sonucu dizinden yaralandığı, diğer iki kişinin ise sağlık durumu iyi olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)